| bogdanmihai469 a întrebat:

Buna, am o intrebare foarte urgenta si importanta pentru mine si de care depinde tot viitorul meu.
Deci... Sunt la liceu in Italia de 2 ani (am plecat intr-a 9-a iar acum trec intr-a 11-a) pe care, desi mi-a fost foarte greu, pentru ca nu stiam o boaba de italiana cand m-am dus, am reusit sa-i trec cu brio.
Dar pe langa faptul ca e super greu cu invatatul si ar fi o tragedie sa raman repetent si sa pierd un an dupa toate eforturile pe care le-am depus, bacul ar fi imposibil sa-l iau acolo, ceea ar insemna sa ajung muncitor la santuri si sclav in strainatate. Iar dupa toate astea strainii sunt descriminati, atat de profesori cat si de colegi.
Asa ca am decis sa ma intorc la liceu in Romania.
V-as fi super recunoscator daca mi-ati spune ce trebuie sa fac. Daca pot sa ma transfer la orice liceu si orice profil, daca pot sa ma transfer acum, in perioada asta, daca pot sa ma transfer tot in clasa a 11-a (ca am auzit de la cineva ca ar trebui sa ma intorc intr-a 9-a), ce documente imi trebuie? (legalizate, traduse, tot ce-mi trebuie), unde trebuie sa ma duc? (daca trebuie sa ma duc intr-un loc special sau doar la liceul la care vreau sa intru), ce trebuie sa fac la liceul din Italia?(daca trebuie sa ma duc si acolo cu documente si chestii), etc.
Va rog foarte frumos sa va interesati si pentru mine ca e o chestiune de viata si de moarte. O sa caut si eu pe internet, dar cu cat aflu mai multe, cu atat e mai bine.
Va multumesc anticipat si sper sa reusesc sa ma transfer.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trrebuii sa contactezi liceul romanesc la care vrei s amergi si sa intrebi la secretariat ce acte au nevoie ca sa te primeasca la cursuri, din anul toamna.
Cu cat rezolvi problema mai repede, cu atat mai bine, pentru ca intr-o spatamana incep vacantele si toti profesorii pleaca in concediu, pana in 15 sept, cand reincepe scoala.