| Ari85942 a întrebat:

Buna! Am o intrebare legata de o prietena deoarece nu stiu cum sa mai reactionez. Eram prietena cu o fata in generala si ne intelegeam destul de bine. In a 8 a am stat tot timpul cu ea sa o apar de fostul ei iubit. Cand am ajuns la liceu m-am simtit asa bine cu cei din clasa, vorbeam mai tot timpul, barfeam, ne sfatuiam, ieseam si tot asa. Si ea vorbea mult cu mine ne intelegeam foarte bine totul era bine. In acelasi an, a fost cu mai multi baieti de la noi din clasa si mereu era violenta, am incercat sa o inteleg, sa fiu alaturi de ea, dar de fiecare data cand isi facea prieteni noi sau isi facea un iubit ma ignora, ma injura, facea urat, ma jignea, tipa la mine,dar am iertat-o. Anul asta am vrut sa ies cu mai multi colegi de clasa dar am stat cu ea ca s-a despartit de un alt baiat si a inceput sa ma bage din nou in seama,sa vorbim, sa glumim, sa ne sunam sau sa iesim si brusc, chiar daca nu isi facuse un alt iubit, a inceput sa ma barfeasca la celelalte fete din clasa,inventa chestii ca sa pic rau in fata colegilor, radea de mine, ma injura daca nu ii dadeam temele facute, ne certam mai mereu, nu stiu ce are cu mine si nici nu stiu ce sa mai fac. Se duce prin colturile clasei sa rada de mine din orice miscare fac si isi fac si semne... Ce as putea sa fac in siuatia asta? Daca le ignor tot barfa clasei ajung, daca ma cert cu ea se baga ceilalti si tot eu sunt cea rea. Chiar nu stiu ce sa ma mai fac ca nu stiu ce am gresit sau i-am facut rau.

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Buna happy Situatii de genul apar si pe la locul de munca sa stii in functie de colectiv. Astia sunt oamenii oriunde te-ai duce si orice varsta ar avea. Cea mai buna optiune este sa ignori si sa iti vezi de treaba. Orice alta varianta duce la conflict. Daca ignori genul asta de oameni, la un moment dat tot ei or sa vina la tine sa apeleze dupa ajutor.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa o ignori total, ca asa vei scapa de ea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te faci că nu o cunoști Așa se va potoli. Dar peste 5 ani.