| madalicious a întrebat:

Am o mare problema. straight face Mi se pare mai bine zis mi se zice ca sunt cam nesociabila. Si cred ca persoanele care cred, si ele asta despre mine au dreptate. Pentru ca eu, cand vorbesc, vorbesc putin, iar cand ma adancesc in subiect vreau cu orice chip sa am dreptate si pornesc mereu o cearta. De aceea aproape ca am inceput sa nu mai bag lumea in seama de teama sa nu ma cert cu ei. Imi puteti da un sfat cum sa nu mai fiu asa certareata si despre ce sa vorbesc cu persoanele cu care intru in vorba? Mentionez ca nu prea vorbesc, si ma intimidez usor, si sunt foarte dificila, iar de iubitul meu m-am despartit din cauza lipsei de comunicare! sad straight face

2 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Eu cred ca esti rezervata! intri in vorba doar cu persoanele ce intr-adevar te "atrag" din punct de vedere intelectual, psihic sau de ce nu, fizic! doar cu persoanele ce iti "transmit" ceva! iar in momentul in care incepeti o conversatie realizezi ca "undeva, cu "ceva" te-ai inselat asupra respectivului(ei), de aici si cearta sau dorinta ta de a demonstra ca ai dreptate tu! poate chiar ai! poate nu ai intalnit persoane cu care sa fi de acord! nu cred ca esti neaparat nesociabila! mai asteapta! iti vei da verdictul mai tarziu!

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Eu zic ca poti rezolva foarte usor.gaseste cauza: ai ceva complexe de ai o oarecare teama de a comunica? fii o persoana zambitoare, amabila si respectoasa.cu sigurantza vei reusi sa te faci placuta; nu te mai gandi asa mult ca ai avea nu stiu ce probleme de comunicare, pentru. ca asta te va bloca si mai mult. incet -incet te vei integra!