| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o mica problema big grin
Eu sunt in clasa a9a ..si am colegi noi..doar doua fete sunt cu mine din clasa 8a.cei noi sunt aproape toti de la tara..nu sunt obisnuiti cu liceul.
Eu am media cea mai mare deci am iesit si sefa clasei..si m-am saturat ..de prostii astia care habar n-au ce e cu viata lor..nu poarta uniforma accea zilnic, numai eu imi fac tema si toti ma roaga sa le-o dau si lor, fac galagie....numai eu raspund si ies la tabla.
Ei ce fac? Azi am tipat la ei pana m-am invinetit la fata numai ca sa faca liniste.
M-am saturat de ei... aproape ca nu fac nimic si asteapta sa ii scoata altii din incurcatura si sa scape repede de teme.puppy dog eyes
Nu mai rezist pshic..si simt ca imi vine sa le dau cu ceva in cap..Nici nu mai stiu cum sa reactionez puppy dog eyes
LA ce s-a intamplat azi am zis ca nu mai vorbesc cu ei..ci doar cu anumite persoane...a nu le mai dau nici-o tema, nici la teste sa se descurce si singuri.
Mai spuneti-mi si voi ce sa fac..nici nu stiu.dau funda.
(Dupa o sa ziceti ca se folosesc..nu as zice asta ca sunt mereu in centru atentiei si aproape toti ma intreaba cate ceva mereu si in fiecare pauza)

2 răspunsuri:
| Arekandera a răspuns:

Cum adica cei de la tara nu sunt obisnuiti cu liceul? pai tu esti obisnuita? nu e primul an pentru toata lumea? chiar daca esti sefa clasei, nu trebuie sa tipi la ei pana te invinetesti, ca sa te asculte.Pur si simplu poti sa ii ignori si sa nu le mai dai teme la copiat.

| MireeeLa a răspuns:

Pai la tara de obicei copii sunt mai linistiti. Nu-ti mai da chiar atat de mult interesul pentru ei si o sa vezi ca la un moment dat si ei o sa cedeze. Tu continua sa fi un elev model si te vor urma. Lasa-i sa faca ce vor si nu le mai da atentie ca daca li se vor scadea notele la purtare sigur se vor potoli.