| blackporcelain a întrebat:

am o mica problema, de obicei eu nu mananc mult, doar ceea ce imi place si cand simt nevoia sa mananc (nu m-am infometat niciodata) cam de o saptamana mananc foarte des deoarece imi e foame mai mereu (mancare de pranz, dulciuri, etc.) la 14 ani e normal?

Răspuns Câştigător
| louise a răspuns:

Este foarte normal. Trebuie in primul rand sa-ti ascultii corpul dar nu sa te lasi pacalita. Sunt perioade de luni sau saptamani in care uneori ai pofta de mancare si alteori nu. Ehhh in cazul in care ai pofta, mananci nu eziti si de 5 ori pe zi.In viata ta sa nu tii o cura de slabire si sa te lasi infometata ca Bianca Dragusanu` ptc ea habar nu are ce inseamna sa slabesti si nu stiu ce cura de slabire tine ea dar nu este normal sa nu faci miscare si sa nu mananci. Normal este sa mananci pana te saturi, des si putin si sa faci miscare cat cuprinde, alergari. chestii. Iar cand nu ai pofta de mancare nu te forta dar ai grija, daca nu mananci nimic, devii anemica si te poate afecta foarte tare... chiar daca nu ai pofta mananc ce`ti place tie. si nu manca dulciuri pe burta goala. incerca sa inlocuiesti dulciurile cu fructe. dar asta nu inseamna sa renunti de tot. ptc desii nu ma crezi si dulciurile sunt sanatoase dar in cantitati mici :d.O viata sanatoasa este intretinuta cu putin din fiecare si nu ma refer doar la alimentatie. Funda daca ti-a placut raspunsul meu :d

1 răspuns:
| HahahaAb a răspuns:

Am trecut si eu prin asta si e din cauza dragostei...trebuie ca e un baiat dragut la soare, nu?
In general corpul se formeaza pe la 17-18-19 ani,deci s'ar putea sa ai si reactii inverse,adica sa nu mai mananci deloc, dar e normal, pentru ca esti in crestere! Nu'ti fa probleme!