| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o prietena cea mai buna de 7 ani
Si acum mi s-a schimbat diriginta si mi-a sunat parintii si le-a spus sa nu ma mai lase cu ea ca are o influenta negativa asupra mea... ceea ce nu e adevarat
Si acum tata nu imi da voie nici sa vorbesc cu ea la telefon si a zis ca daca ma mai prinde cu ea pe afara ma pedepseste si alte chestii

Ce sa fac ca sa imi de-a voie sa mai stau cu ea?
A da am uitat sa va zic am stat si cu unii colegi dar nu imi gasesc locul nicaieri simt ca mor cu ei ma plictisesc si imi dau o stare de melancolie ca intr-o zi am ajuns sa plang din cauza lorstraight face sunt foarte diferiti de cum sunt eu
Nu mai suport... vreau sa ma intorc la cei ce ma inteleg si unde ma simt eu bine nu unde vrea tata...
Cum sa ii spun ca sa inteleaga? ca am incercat dar s-a enervat si a inceput sa ma ameninte straight face

Va rog ajutati-ma...ca nu vreau sa fac niste gesturi ca sa ies din problema astastraight face

Funditssa;;]!

2 răspunsuri:
| Annellise a răspuns:

Draga Alle,
Cel mai usor ar fi sa ii demonstrezi tatalui tau ca prietena ta nu este asa cum a zis diriginta ta.
De exemplu poti sa ii spui, tata suntem prietene de 7 ani, in acesti 7 ani niciodata nu m-a influentat negativ, de ce crezi ca m-ar influenta asa?
Arata-i ca tu esti victima, spune-i tatalui cum te simti la scoala.sunt sigura ca vrea sa isi vada fetita fericita si nu vrea sa stie ca plangi si suferi pe la scoala.
Ar fi o alta super idee sa discuti cu diriginta ta asa cat se poate de frumos (in pozitia echierului) ...si sa o intrebi de ce considera ea ca prietena ta e o influenta negativa si arata-i ca te doare sa nu mai fi prietena cu ea, si ca grupul din clasa nu te indragesc si iti e greu sa iti faci prieteni. Sigur nu va vrea diriga sa aiba un copil izolat si trist in clasa.
La urma urmei apeleaz la mama sau la matusa sau la cine stii ca il poate influenta pe tatal tau sa isi schimba parerea.
Daca din pacate tatal tau este prea incapatanat, va dura o vreme...iar apoi o sa ii treaca si poate va si uita de acest lucru. Incearca totui sa te resemnezi cu ideea si sa incerci sa iti faci noi prieteni, sunt sigura ca daca esti deschisa cu ei, sincera si sociabila tot trebuie sa gasesti pe cineva in clasa care sa se simta si el singur si care ar avea nevoie de o noua amicahappy
SPer ca te-am ajutat si multa bafta, astept sa ne spui ce s-a mai intamplat.
Cu drag, euu :*

| AndyIQ a răspuns:

Asa am patit si eu cu un prieten dar din pacate :
Este foarte greu pentu fete sa isi convinga tatal pentru ai accepta decizile luate de ele,care li se par foarte potrivite pentru viata lor.
Pentru ati convinge tatal ca prietena ta nu este implicata in scaderea rezultatelor tale poti sa faci urmatoarele lucruri.
In primul rand sa nu cresti rezultatele tale a invatatura deoarece isi vor da seama in mod accidental ca prietena ta era de vina pentru noiile rezultate, iar daca le menti asa cum sunt acum, ei isi vor da seama ca prietena ta nu avea nici-o implicatie.
Apoi daca asta nu merge o poti ruga pe prietena ta sa invete daca ea tine intr-adevar la tine si vei putea lua meditati de la ea si astfel veti fi din nou nedespartite,
A da sau le poti demonstra tatalui tau si dirigintei ca alt lucru te-a scazut de la invatatura si dupa sa renunti la acel lucru si sa inveti mai binisor,iar in lgatura cu colegii tai,e greu sa iti gasesti prietena sau prietenul cel mai bun/buna pentru tine putini sunt diferiti,in viata poti incerca sa iei decizi potrivite, deoarece ele iti pot schimba intrega viata definitiv nu trebuie sa disperi sau sa plangi din cauza acestor lucruri indiferent de stupiditatea acestora.
Bafta, sper sa inteleaga!
Bafta!