| Tasya05 a întrebat:

Buna Tpuu! Parintii mi-au interzis sa ma mai vad cu cel mai bun prieten! cryingcrying Motivul? El fumeaza si s-a schimbat mult! El era cel mai cuminte si cel mai destept din clasa crying ( bine si acum este, dar numai e asa cuminte ) laughing. Deci am 12 ani si sunt fata.Mai multi copii din cls fumeaza iar mama tocmai acum a aflat de la sora mea crying ( eu nu am vrut sa ii spun.pentru ca nu am vrut sa ii bag in probleme pe cei care fumeaza). Acum mama a sunat-o pe diriginta sa o intrebe daca si eu sunt printre cei care fumeaza. Iar ea i-a spus ca nu ( bine asta e adevarul) dar diriginta i-a spus mamei sa nu ma mai lase sa petrec asa mult timp cu cel mai bun prieten al meu pentru ca chiar daca e cel mai desptept din clasa nu e deloc cuminte si are o influenta negativa! crying Acum tata mi-a spus ca daca il mai prinde pe ala prin curte ii rupe picioarele si a zis ca sa nu ma mai prinda ca vb prin mesaje cu el crying. Dar nu pot sa stau sa nu vb cu el pentru ca noi eram ca fratii, chiar acum 2 min mi-a dat un mesaj cu,, Ce faciii scumpete? " iar parintii mi-au luat telefonul pentru ca au spus ca nu vrea sa mai vb cu el deloc, nici la scoala nici sa numai ies cu el afara la joaca. Ce pot face? Un sfat va rogg!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunahappy cred ca te pot ajutahappy uite tu spune-le parintilor tai ca nu o sa mai stai cu el. (dar de fapt tu o sa mai stailaughing ) dar fara sa te vada ei adica in parculet sau sa va plimbati numai nu acasa la tine sau elwinking parinti tai te pazesc de persoanele care fumeaza ca tu sa nu te apuci sa faci la fel... asa este orice parintesad acum trebuie sa invetzi bine treaba asta : parinti tai nu trebuie sa stie oricewinking fi si tu mai secretoasa adica esti in plina libertate si ai dreptul de a face oricewinking dar eu ti-as spun doar asta :sa nu fumezi asa cum face elwinking atunci cand o sa faci treba asta o sa fie si mai rauwinking
te pupici si succes:*

| Tasya05 explică (pentru anonim_4396):

Stii e buna ideea ta. laughing Si fii sigura ca nu ma voi apuca si eu de fumat ca el laughing Dar problema e ca voi fi urmarit in permanenta! Mama l-a sunat pe varamiu care are 16 ani si decateorii voi merge in parc el va merge cu mine laughing Cand ies de la scoala vine el si ma ia, numai ma lasa sa merg cu prietenul meu acasa laughing) Deci mi-a luat si bodyguard! laughing)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tasya05):

Da... atunci e grava problemastraight face poti pastra legatura doar prin meesenger sau chesti de genu dar nu fata-n fatasad de fapt... el este in aceeasi clasa cu tine?

| Tasya05 explică (pentru anonim_4396):

Da, singura parte buna este ca, el e in clasa cu mine. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tasya05):

Da... e binisor macar la scoala sa va vedetihappy. dar sa nu exagerezi deoarece nu uita si te colegii tai care te pot spune parintilor.(poate). succes:*
imi dai funda?:X

| Tasya05 explică (pentru anonim_4396):

Hmmm da, asa e, ai dreptate.Mai ales ca, un prieten de familie care e in clasa i-a promis mamei ca o sa ii spuna totul. laughing Apropo ti-am dat funda laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tasya05):

Multumesc si succes mai departe in dragoste:*** happy

13 răspunsuri:
| NoInteres a răspuns:

Spune-le asA:
dar ce daca el fumeaza? (bine e cam aiurea are 12 ani)
daca umblu cu el nu inseamna ca voi fi ca el!

| ZoeyMe a răspuns:

Eh...nu e bine sa minti.Mai bine vorbeste cu prietenul tau si incearca sa-l convingi sa se lase de fumat.De indata ce isi schimba comportamentul sunt sigura ca parintii tai te vor lasa sa iti petreci din nou timp cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand sa iti faci o lista cu elementele pentru care vrei sa ii fi prietena si inca o lista cu elementele obiective pentru care nu ar trebui sa ii fi prietena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-un fel îi înțeleg pe părinții tăi. Doar că exagerează. Spune-le că tu dacă vrei să fumezi și să faci și alte tâmpenii,o poți face și singură,fără prietenul tău. Totul depinde de tine, tu ești singura care decide pentru tine. Spune-le că el nu te influențează cu nimic și că sunteți buni prieteni.Am și eu o prietenă care se droga și fuma, și încerca și mama să facă ceva de genul cu mine. I-am explicat clar că dacă vreau să mă droghez, o fac și fără ea. Că sunt conștientă de ce fac și de consecințe. A înțeles la mine și sper să o facă și la tine. Baftă!

| Tony92 a răspuns:

Eu zic sa le zici parintilor tai ca ce daca el fumeaza ca n-are cum sa te corupa si pe tine si sa te mai rogi de ei si cred ca ar intelege...si la noi s-a intamplat aceeasi chestie in clasa insa mie nu mia interzis sa nu mai ies cu acei baieti pafara. Deci eu zic sa incerci sal convingi si pe prietenul tau sa nu mai fumeze si sa te rogi si de parinti.

| LailaLia a răspuns:

Buna.am citit mesajul tau...si eu am trecut prin ceva asemanator. Stai cu el dar mai limitat decat stateati inainte. Nu termina prietenia cu el si nu ii supara nici pe parintii tai. Incearca sa il faci pe el sa realizeze ca nu face un luru bun si ca la urma urmei o sa se plictiseasca. Dar nu incerca sa il schimbi fa-l sa realizeze ca greseste si asta nu se opreste doar la el ci si la colegii tai.

| LittleKId a răspuns:

Da tu asculti ce zic parintii?