| Lovepoison a întrebat:

Am o prietena foarte de treaba care e lesbiana. Mi-a spus lucrul asta din prima. Eu nu o judec, am inteles-o perfect si chiar s-a bucurat sa gaseasca o persoana care sa nu o respinga si sa o jigneasca.
Mi-a spus insa ca sunt foarte de treaba si mi-a propus ceva in genul unei relatii deschise. Eu, in schimb, sunt heterosexuala. Nu neaparat din motive sociale nu sunt interesata de relatii cu fete, dar pur si simplu nu ma incanta ideea. Eu i-am explicat de orientarea mea sexuala, si acum ma simt foarte ciudat. Nu vreau sa o fac sa se simta prost, dar chiar nu as putea sa ma vad sarutand o fata sau atele.
Nu vreau sa termin prietenia cu ea, dar nu stiu in ce fel sa o conving ca eu mai mult de o prietenie nu doresc de la fete.
Voi ce ati face in situatia mea?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Spune-i clar ca esti hetero intr-un mod frumos, ca nu te simti atrasa in modul acela de fete. Apoi, probabil ea seva simti prost sa mai vorbeasca cu tine asa ca abordeaz-o tu si vorbeste cu ea de parca nu s-a intamplat nimic sa treceti impreuna intr-un mod finut peste aceasta situatie stanjenitoare.

| Papyto a răspuns:

Eu Iași spune ca este ca mai bună prietenă, dar nu vreau să o ranasc așa ca îi spun ca eu nu doresc nici o relație momentan