| LoLforever a întrebat:

Am o problema cu bunica, locuiesc cu ea fiindca ai mei nu sunt in tara si nu imi da deloc libertate.Am 16 ani si nu am voie sa merg la nicio prietena acasa, si pe afara ma lasa doar pana se intuneca cand trebuie sa fiu in casa, deci pe la 7.Cand mai intarziu 30 min sau incerc sa ii explic ca am nevoie de mai multa libertate, incepe sa tipe la mine si sa ii sune pe ai mei si sa exagereze foarte mult, chiar mintind spunandu-le alor mei numai baliverne despre mine. Imi face scandal chiar si cand se organizeaza evenimente legate de de scoala, si nu ma lasa fiindca nu ma crede, nu are deloc incredere in mine si chiar NU ARE NICIUN MOTIV! Chiar si cand ai mei sunt de acord cu ceva, ea intervine si le spune ca nu ma lasa nicaieri pana nu vin ei acasa si pana la urma il face pe tata sa fie de acord cu ea, daca tata nu ma lasa mama nu mai are ce sa zica.Sunt in clasa a9a si pana nu termin facultatea ai mei nu vor veni acasa, nici atunci poate...si nu stiu ce sa fac, mereu ma ameninta bunica ma ma trimite la ai mei, ca nu mai poate cu mine si eu chiar nu fac nimic, doar ii cer sa imi dea mai multa libertate. Inteleg ca in timpul scoli ma lasa doar in weekend sa ies. 1ora dar pana si in timpul vacantei am restrictii, n-am voie mai mult de 6:30-7.

2 răspunsuri:
| Florenta16 a răspuns:

Spune-i ca pana la urma este bunica si nu mama ta ca sa iti dicteze cu exactitate ce sa faci. Ai aproape 18 ani maine-poimaine, asa ca sa te lase putin mai mult in pace. Iesi si tu afara fara sa ii ceri voie, si stai mai mult decat ai limita afara. Las-o sa ii sune pe ai tai, si sa le spuna ce o vrea ea, apoi suna-i si tu si spune-le cum se comporta cu tine. Zii bunicii tale ca n te afecteaza ce comenteaza despre tine cu ai tai atata vreme cat nu e adevarat, si ca nu are dreptul la atatea restrictii. Spune-i ca atata vreme cat ai tai te lasa sa faci toate astea, ea nu iti poate sta in cale. Spune-i ca te enerveaza si ca te-ai saturat de ea. Trebuie sa ai curajul sa ii spui asta odata si odata! Bafta si Craciun fericit!

| fede12 a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie.dar bunica mea nu e asa dar eu comentez la ea pentru ca e prea exagerata. si eu am reusit sa il conving pe tata ca e nebuna si ca abereaza si am inceput sa plang cand ii explicam. si acuma nu prea ma mai intereseaza ce spune ea. orice faceam nu era bine daca stateam in casa spunea sa mai ies pe afara daca ieseam afara spunea sa intru in casa etc. eu zic ca trebuie sa vorbesti cu tatal tau si sa ii explicit situatia! Bafta! funda?!:X