| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu dintii crying. Eu am 15 ani si am dintii din fata strambi, pana acum am avut parte de multe jigniri din partea colegilor...etc, cum ar fi "dinti de iepure..." crying nu mai suporttcrying. Problema mea e ca am dintii din fata mai lungi, iar ceilalti mai mici crying. Nu mai rezist.Si mai am nevoie si de plombe. Ce ma sfatuiti?, Cat costa un aparat dentar bun?

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Am vrut si eu sa-mi pun.Am zis ca o sa las pentru viitor(acum vreo 3 ani, pentru ca nu ne permiteam).
Un aparat dentar bun costa mult.Ai 15 ani,si nu mai poti urta unul mobil,ci unul fix,ca dintii deja s-au format ca pozitie,ei doar cresc acum,si trebuie, depinde de cum se exteriorizeaza, asezati.
Ideea e ca sunt mai multe tipuri.E unul foarte rezistent dar si foarte vizibil.cu pret acceptabil.dar asta-i buba,ca e prea vizibil
Mai e un tip ceramic,care nu e vizibil, dar e cel mai slabut, si il porti la pana de 2 ori mai mult.Si mai e cel care se pune in spatele dintilor,, si nu se vede deloc.E si cel mai sucmp.
Toate costa de la 25 euro/arcada in sus.

Daca vrei aparat, trebuie sa vorbesti cu parintii sa mergi la stomatolog.Mai intai trebuie' sa rezolvi cu cariile, sa iti puna plombe.(pret de la 40 lei in sus...),apoi se face o radiologie ca sa se vada forma dintilor si din spate, si ce si cum trebuie modelat. Apoi vine aparatul.

Ce te sfatuiesc de fapt? Sa inveti sa te accepti asa cum esti, si ultimul lucru de care sa-ti pese sa fie comentariile rautacioase.Mereu se vor cauta defectele oamenilor pentru a darama increderea pe care ei trebuie sa o aiba in calitatile lor, in ei.Nu le da satisfactia asta,si tot ce alegi sa shcimbi la tine,alege gandindu-te la tine, la sanatate, la cum sa te simti tu bine in pielea ta.

8 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Şi eu am aproape aceeaşi problemă doar că eu sunt mai devil Şi dacă mă face cineva aşa ii sparg moaca laughing. Până acum doar 2 persoanemi-au zis aşa, dintre colegi numai unul. (l-am bătut dabatting eyelashes). Problema mea e că dinţii mei din faţă au crescut peste cei de lapte care nu au căzut încă (atunci mai demult). Şi mi-au crescut aşasad Mi-am luat un aparat dentar la 6 mil şi ceva pe partea de sus dar nu prea a fost de treabă. cele mai bune sunt steluţele alea mici ştii? Care se pot pune pe ambele părţi şi de sus şi de jos, costă în jur de 500 euro.dar merită. Dacă vrei să îţi pui dinţi ca a lui Bianca Drâguşanu(la fel şi ea avea dantura urâtă cu dinte-spaţiu) dar acum uite`o. Aceasta costă în jur de 7000 euro. Ştiu foarte scump.
Succes!

| thegatekeeper a răspuns:

Un aparat dentar fix (tipul care isi face cel mai eficient treaba) costa in jur de 10 milioane vechi. Am purtat si eu timp de 2 ani si sunt mai mult decat multumita de rezultate. In cazul tau se poate sa dureze ceva mai putin, daca nu este ceva foarte grav. Te sfatuiesc sa mergi la un control la ortodont si sa vezi exact ceea ce ai nevoie. O sa te simti mult mai bine dupa ce vei rezolva problema, daca te deranjeaza atat de mult happy.

| adorciocolata a răspuns:

Da, trebuie sa porti aparat dentar. Costa cam 2-3 sau chiar 4 milioane si trebuie sa-l porti cam 2-3 ani. Dar mai intai s-ar putea sa porti un aparat mobil care il dai jos numai cand mananci si dupa un an vei purta aparat fix. Ar trebui sa mergi la un consult la un doctor stomatolog si dupa aia sa-ti faci o radiografie. Mult succes si sper ca te-am ajutat!

| ßia a răspuns:

Un aparat dentar costa intre 200-300 lei depinde ce tip e mobil sau fix.happy

| Casica a răspuns:

Puneti un aparat. Costa 200 de euro. Si iti indreapta dintii si nu va mai arata asa rau! Nici nu se va mai vedea diferenta de marime! Funda?

| 0PopaPorno a răspuns:

Pai aparatul dentar ar fi o solutie dar costa cam in jur de 3-4 milioane.

| JustDoIt456 a răspuns:

PAi dc nu vorbesti cu parintii sa-ti cumperi un aparat dentar? Pretul nu il stiu exact, dar cred ca nici nu mai conteaza. Tu nu te mai complexa acceptate asa cum esti :*

| Alesssiiia a răspuns (pentru JustDoIt456):

Parintii imi cumpara, dar mie teama sa nu rada copiii de mine la scoala...