| Ally a întrebat:

am o problema foarte mare cu emotiile ma ia cu tremurat si nu pot sa fac nimic cand cineva se uita la mine sa daca tipa la mine,chestii pe care stiu sa le fac si le-am mai facut de ex la scoala la practica pentru ca sunt la gastronomie sau alte lucruri, cand sunt singura stiu sa fac da cand se uita cineva la mine mereu o dau in bara si ma fac de ras iar acea persoana crede ca nu stiu sa fac.Cum sa trec de timiditatea asta? Ce pot sa fac? mi-e frica mai tarziu in viata ce voi face cand trebuie sa-mi gasesc un loc de munca. Cum sa fac sa nu-mi pese ca ceilalti se uita si sa demonstrez ca stiu sa fac ceva? Mai e si prietenul meu cu care ma cunosc de 3 ani si am fost impreuna de mai multe ori si acum iar suntem dar tot am retineri fata de el, daca ma cheama sa iesim undeva mereu gasesc motive pentru ca mi-e frica din cauza emotiilor sa nu fac vreo prostie si sa ma fac de ras. Nu stiu cum sa rezolv asta. Va rog sa-mi dati niste sfaturi daca mai este cineva asa sau a fost.Ms!(am 17 ani)

2 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Astfel de emotii provin din nesiguranta in propriile tale calitati( ceea ce ar putea fi total fals), de-aici si complexul de inferioritate pe care il simti.
Ba mai mult, inseamna ca tii cont prea mult de parerea celor din jurul tau despre tine.
Atat timp cat tu consideri ca STII, si POTI face anumite lucruri, nu da o atentie mai mare decat este necesar celor de langa tine.
Incearca sa te autoanalizezi cu ceva mai multa indulgenta, nu este necesar sa crezi ca ceilalti sunt cu mult mai buni decat tine.
Fiecare dintre noi avem calitati ce ne pot face singulari, unici printre semenii nostri. Si cand spun "calitati", nu ma refer ca aspecte de exceptie, ori talente iesite din comun, ci la modul in care iti poti pune in valoare ceea ce ai tu mai bun, la ATITUDINE, la INCREDEREA DE SINE.
Alunga emotiile gandindu-te la faptul ca oricarui om i se poate intampla sa greseasca, ca nu vei aparea la stirile tv pentru pentru o greseala banala; mergi pe ideea ca esti egala cu cei din jurul tau, si nu inferioara lor.
Parerea fata de noi insine se reflecta si in exterior, si din acest motiv este bine sa avem increderea ca suntem cel putin egali cu ceilalti.
Schimba-ti parerea fata de tine, fii optimista, in felul asta nu vei mai stii ce inseamna emotie!

| Dragosh9988 a răspuns:

Ca sa spun direct, problema ta se numeste anxietate. Exact in acest fel se manifesta, frica de a fi privit de ceilalti. Aceasta problema a aparut din cauza unei stime de sine scazute. de la aceasta 'timiditate excesiva' se poate ajunge foarte usor la depresie. Nu exista o solutie pe care sa o rezolvi de una singura in acest caz. Este bine sa consulti un psiholog.