| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă. Fumez de 2 ani dar nu am tras in piept decat de vreo10-11 ori. Si de cateva zile mă doare ingrozitor gâtul. Alor mei le-am spu s ca am racit si ca ma doare in gât. Nu am cum sa le spun ca fumez. Deci ce este de facut. Vreau sa exclud doctorii din peisaj.

Răspuns Câştigător
| cristy_4404 a răspuns:

Fumatul poate dauna foarte grav sanatati tale.Cu totul ca este legalizat, tutunul este un drog. Este drept ca tigarile (comparativ cu drogurile ilegale) nu produc o dependenta chiar asa de puternica, dar contin substante cancerigene foarte periculoase si determina si alte imbolnaviri. Chiar si pentru fumatul pasiv este valabil ca nu exista un prag de siguranta, fata de care o cantitate mai mica nu ar putea produce cancer. Fumatul coloreaza dintii si produce un miros neplacut pentru nefumatori. Reclamele de tigarete sunt afise colorate si atragatoare, dar sub care scris marunt apare negru-pe-alb si foarte clar.Categorie de boala produsa de fumat este cancerul, in primul rand al organelor care vin in contact direct cu fumul: cancer de plamani, de laringe, de buze. Substantele cancerigene din tigarete contribuie la aparitia si altor cancere, de ex. gastric, uterin, de prostata, de vezica urinara, etc. De fapt, cancerul se dezvolta din celule canceroase, la care, sub influenta substantelelor cancerigene "s-a stricat" si treptat distrug intregul trup. Daca vreti intr-adevar sa va lasati de fumat, trebuie sa aveti vointa, autotstapanire si sa fiti hotarat. Vreti sa aratati ca Dvs. sunteti seful si nu invers, nu vreti sa fiti sclavul fumatului. Reducerea numarului tigarilor fumate este demn de felicitat, dar asa de obicei nu se ajunge la izbanda.Parerea mea e sa incerci sa te lasi de fumat ca mai tarziu sa nu iti para rau eu cred ca mai importanta e sanatatea ta decat tigarile nu crezi.Lasate de fumat.Succes

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lasa-te de fumat si in 5-6 luni lucrurile vor incepe sa se normalizeze. Pana atunci nu prea ai ce face, daca nu te vede un ORL-ist. Totusi, ar fi bine sa te gandesti serios in a vorbi cu parintii tai si a te duce la medic. Chiar daca nu ai tras in piept, din momentul in care ai pus tigara in gura fumul ajunge in gat si determina o inflamatie cronica severa si de lunga durata. Efectele pe termen lung pot fi foarte grave, de aceea este bine sa te vada un medic.

| lays a răspuns:

Pai e o problema ca nu tragi in piept. poti face cancer in gat.nu stiu ce ai putea face. dar daca tot te-ai apucat de fumat, macar fa-o calumea, nu te mai prosti, ca e sanatatea ta in joc. dar, mai bine nu te apucaioh go on delooooc!

| Filly_6570 a răspuns:

E posibil sa fie intr-adevar din cauza unei raceli iar fumatul agraveaza durerea, mie personal asa mi se intampla. Incearca un faringosept si sa reduci pe cat posibil de mult tigarile pana trece. Altfel cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi un medic totusi, daca mergi singura la el parintii tai nu vor afla inca ca fumezi.

| yopancini a răspuns:

Poate ai cancer la gat ca am un prieten care a facut cancer la gat ca nu atras in piept... Du-te la un doctor si spune-le parintilor ca sa nu ajungi la ghesti si mai grave

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai da daca nu tragi in piept apare treaba cu canceru la limba si gat

| coco_9565 a răspuns:

Mergi la doctor si vezi ce ai, nu te juca, poate nu e grav, dar e bine sa fii sigura nu lasa balta chestiunile de sanatate, si daca iti place sa fumezi asa tare, ia-ti o narghilea e mai mocawinking si plus nu fumezi nicotina deci nu e nociva deloc big grin eu am big grin

| maddy_3420 a răspuns:

... nu te juca. mai ales ca nu ai tras in piept.
incearca sa vorbesti cu parintii.