| Bubuletu a întrebat:

Am o problema mai rusunoasa si sper ca ma puteți ajuta.
De cam 2 luni de fiecare data cand merg la baie observ ca am pe chilot o,, balta" cu o substanta albicioasa, lipicioasa si foarte scarboasa.
Oare ce e? ( sunt fata )
PS: am 12 ani si nu mi-a venit ciclul.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Nu e deloc rusinoasa problema.
E o scurgere normala vaginala ( leucoree se numeste) pe care incep s-o aiba fetele la virsta asta.Este probabil alba, gelatinoasa si nu are miros neplacut.
Asta e, ai crescut!
Daca e mai abundenta, foloseste tampoane subtiri de utilizare zilnica.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu iti spun din proprie experienta si din ce mi s-a zis. Se numesc scurgeri si inseamna ca iti va veni menstruatia. Nu ai de ce sa iti faci griji. Discuta cu mama ta. happy

| simina96 a răspuns:

Buna! Nu ai de ce sa te sperii, nu ai nimic.Asta este semnul ca, in curand iti va veni ciclul.Cand mai simti senzatia asta neplacuta ca ai substanta aia albicioasa, pune-ti un absorbant subtire de genul asta:
http://www.miobio.ro/sites/default/files/Absorbante%20super%20plus.jpg,nu este incomod deloc si te vei simti mai bine in sensul ca nu o sa te mai simti umeda.

| sonyaandreea9292 a răspuns:

Buna, se numesc scurgeri vaginale, e ceva normal, in curand trebuie sa iti vina ciclul menstrual.