| elena272 a întrebat:

Buna. Am o problema. Nu stiu daca am vreo trauma, eu asa as spune ca altcumva nu imi explic. O sa va dau un exemplu general din viata mea. O persoana imi face foarte mult rau, ma manipuleaza, arata ca tine la mine dar ma batjocoreste si nu stiu ce, tin toate in mine si nu am curaj sa ii spun nici acelei persoane, dar nici parintilor sau prietenilor mei pentru ca ma gandesc si la acea persoana si am impresia ca tot eu cad prost pentru ca tocmai nu vorbesc nimic, am asa o frica. Probleam cea mai mare e ca acum totul este impotriva mea si tot pe mine a cazut vina si este o chestie foarte nasoala. Mi-e foarte frica si nu stiu, nu stiu cum sa procedez. Va rog macar ziceti-mi cam ce as putea avea si chiar m-ar ajuta daca cineva si-ar face timp sa imi dea sfaturi sau chiar sa vorbeasca cu mine.

4 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Vorbește deschis cu părinții tăi și vezi ce vor zice. Vezi dacă acea persoană o poți înregistra pentru a avea o dovadă că se poartă urât cu tine!

| Sistemulxxl a răspuns:

Inlatura persoana aia din jurul tau. E toxica.

| Smmo a răspuns:

Deci inteleg ca te-a obligat cineva sa faci ceva si tu ai o problema in a spune asta si a exprima ceea ce simti. Chestia asta cu "imi arata ca tine la mine dar ma batjocoreste" nu exista. Omul ala e bolnav, indiferent ca are 9 ani sau 90. Asa se manifesta el, nu tine la tine deloc.
Incearca sa vorbesti cu un psiholog cand vei putea, suna la telefonul copilului daca esti copil. Daca ai fost sau esti santajata ar fi bine sa vorbesti si cu parintii si sa nu cedezi, indiferent ce iti propune sau cum te ameninta.

| vidia a răspuns:

Nu putem schimba comportamentul oamenilor față de noi, tot ce putem face este să păstrăm distanță. Încearcă sa te gândești mai mult la tine.