| AnaMariaGerman a întrebat:

Am o problema si as vrea un sfat.

Sunt impreuna cu un baiat de foarte putin timp. E o relatie la distanta, la mere distanta. Nu ne-am vazut nici o data, dar el imi zice cat de mult ma iubeste. Dar ce te faci ca si eu am inceput sa-l indragesc.

Ei bine, am inceput sa vorbim. De dimineata si pana seara. Il sunam, ma suna si asa am inceput sa ma indragostesc si eu de el. Nu am vrut, am incercat sa-l tin departe, dar nu am reusit. El spune ca Dumnezeu i-a vorbit si ca sunt a lui (Mai arunca vorbe de genul "tu vei fi nevasta mea", "mama copiilor mei"). Nu prea inteleg acest lucru, dar sa trecem peste. Unul din motivele pentru care va scriu este ca in ultimele zile am fost ocupata cu alte treburi si l-am cam lasat, nu i-am mai raspuns la mesaje atat de des. El s-a suparat, mi-a spus ca am timp de tot si toate, dar de el nu. Ei bine, asa este, ii dau dreptate, dar uneori nu pot sa stau cu telefonul non-stop langa mine. L-am intebat daca vreau sa ne despartim (cu toate ca practic nu pot spune ca asta e relatie), dar el mi-a spus ca de ce nu inteleg ca eu sunt a lui, ca nu o sa se intample asta, ca nu vrea sa se intample, sunt pe veci a lui. Ok, m-am resemnat. El mi-a zis ca e o mica cearta, dar pentru ca el ma iubeste atat de mult trece peste cu conditia sa nu se mai repete.

Oarecum am trecut si eu peste, dar aseara am dat gres. S-a intamplat din nou. Nu i-am raspuns la mesaje si s-a suparat ingrozitor. Mi-a trimis mesaje ca asa ceva nu se face, ca nu are rost. Eu iar l-am intrebat daca vrea sa continuam, iar el a raspuns afirmativ. L-am calmat. Am reustit sa trec si peste acest mic si inevitabil confict.

Apoi, a urmat dorinta lui de a juca adevar sau provocare. Nu, nu glumesc. Asta a fost dorinta lui si am zis da, cu toate ca eram foarte obosita. Dupa cateva intrebari si provocari mai comune, a inceput iar o avalansa.
M-a provocat sa il las sa-mi faca tot ce doreste. Adica sa nu-l opresc. Sa nu spun nu daca el doreste sa faca dragoste cu mine. La asta s-a ajuns in final. Eu i-am explicat ca am fost crescuta intr-un fel si ca vreau sa ma casatoresc virgina. A inceput ca unde scrie in Biblie chestia asta? Ca sunt invechita, ca am o minte inapoiata, ca nu stiu ce fericita o sa ma faca, ca o sa aiba grija sa nu ma doara. Apoi mi-a mai spus ca e pacat sa opresti un barbat de la asta, daca el vrea sa faca dragoste cu o femeie trebuie sa fie lasat. Astazi iar a continuat, dar nici eu nu pot sa-mi las principiile de o parte. Eu am luat-o pe o parte, el pe alta. Am incercat din nou sa-i explic ca eu mi-as pierde familia facand asta ( sunt dintr-o familie in care e foarte important sa te casatoresti virgina ).

Va rog! Spuneti-mi ce sa fac! Am inceput sa-l iubesc, stiu ca pare de neanteles. Daca ar fi venit cineva la mine sa-mi spuna prin ce voi trece, nu credeam.
Asa ca daca e cineva care imi poate citi ditamai romanul, va rog sa ma ajutati!

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Gândește-te bine la ce vrei sa faci.
Mi se pare cam disperat băiatul, adică nici nu v-ați văzut și el deja te presează atâta.
Dacă nu înțelege ca asta e alegerea ta și ca nu e o chestie de religie, ci fix alegerea ta, nu cred ca o sa meargă nicăieri relația.
Tu crezi ca îl iubești dar nu merita, adică poți găsi oricând un băiat cu care sa ai o relație reala și care sa înțeleagă Ca dacă vrea o relație fizica trebuie sa te ia de nevasta, cine te iubește face asta.
Nu face acum o prostie pe care o vei regreta mai târziu din cauza lui, nu e singurul băiat de pe pământ.

| OldSoul a răspuns:

Eu zic sa te impaci cu ideea ca intre tine si el nu va fi nimic, nimic de durata.
Deja e posesiv si faca pe gelosul de la nimicuri, sa nu mai spunem ca e o relatie pe net, imagineaza-ti ce va face cand veti fi impreuna si poate ii vei raspunde altor tipi din bun simt.

Sfatul meu e sa te detasezi de el.
Oricum e o incercare destul de penibila, ce a incercat el cu adevar sau provocare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te despărți de el, logic! El o fi vreun singuratic si te-a găsit pe tine și a făcut o obsesie, tu te-ai atașat de el și aia a fost. Renunță acum pentru ca mai târziu va fi nasol rău, dar rău de tot. Crede-mă ca am pățit-o! Prieteni, prieteni și în scurt timp a intervenit atașamentul și după s-a dărâmat tot și a fost mai bine asa. Între timp mai vai intervin și alte chestii și iese urat. Spune-i pa urgent! Ăsta e abia începutul, stai sa vezi ce urmează.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Sigur are toate tiglele pe casa? Te agaseaza si hartuieste, de-as fi in locul tau l-as tine la 2... mii de km distanta, nu mai sta la discutii cu toti debilii mintal, daca nu-l cunosti e in stare de orice, fi serioasa, te-ai indragostit putin pe net, asta trece rapid daca ai vointa. Termin-o cu el, daca te-ar "iubi" asa cum pretinde ca o face ti-ar respecta fiecare principiu si LIBERTATEA, el nici macar respect nu-ti ofera, daramite DRAGOSTE.
Asculta ipoteza mea. Stie ca provii dintr-o familie cu principii stricte (poate de ordin religios), si te ia cu notiuni de-astea "pe veci a mea", "mi-a zis Dumnezeu ca nu stiu ce...", ca sa iti castige increderea, dar de fapt are cu totul alte intentii. Lasa-l pana nu va incepe sa-ti faca rau, e un personaj toxic, nu mai asculta toate prostiile care ti le insira, sunt vrajeli pure, asculta-ma bine, astfel de oameni sunt niste ca niste lepre daca nu te descotorosesti de ei. Azi zici ca-l iubesti si nu mai poti fara el, maine va pune poze si filmulete cu tine pe internet si-ti vei pune mainile-n cap ce fraiera si credula ai fost. Ai grija cu chestiile de genul iti pot ruina viata. Asculta povestea asta si mai gandeste-te daca iubesti un astfel de personaj. https://www.youtube.com/watch?v=VD2BEsRmgIE
Daca nu poti scapa de el nu ezita sa vorbesti cu parintii si organele abilitate despre asta, gandeste rational, nu cadea intr-o capcana din care nu mai ai cum sa iesi. Bafta!

| elle94 a răspuns:

Il vrei sau nu-l vrei pana la urma? Esti de acord cu ceea ce el doreste, ar face sacrificii cu adevarat pentru tine? E alegerea ta si deja ai spus ca nu corespunde cu ceea ce tu cauti cu adevarat, adica eu asa am inteles. Poate sa fie cel mai frumos baiat de pe planeta, dar daca nu iti ofera libertatea pe care o cauti te vei simti acostata, constransa. Pe lumea asta exista mii si mii de compatibilitati, unele mai potrivite altele mai mult, ai sa-ti gasesti unul mai bun. Fii sigura ca e ceea ce-ti doresti, nu lua decizii aiurea, vezi poti negocia, poti avea incredere in el da sau nu?