| PopMiruna a întrebat:

Buna, am o problema. Sunt a 12-a si am 44 de absente nemotivate. Diriga a zis ca se da preaviz de exmatriculare la 40. Acel preaviz ma anunta ca voi fi exmatriculata daca voi mai lipsi sau pur si simplu ma avertizeaza ca voi fi exmatriculata daca nu motivez acele absente? Eu stiam ca daca media anuala la purtare e 6, nu se intampla nimic, insa ceva m-a bagat in dubii..nu stiu exact cum sta treaba de cand cu modulele astea.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii, la fiecare 10 absente se scade 1 punct la purtare.
Tu ai ajuns acum la 6 si daca continui poti sa fii exmatriculat.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă nota la purtare e 5 sau mai mică repeți clasa.
Școala te poate exmatricula dacă vrea, având în vedere că ai trecut de clasa a X-a.
De curiozitate: cum de ai lipsit așa mult?

| PopMiruna explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Eu stiu ca daca e mai mica de 6. Acum nu stiu cat de grava e situatia avand in vedere ca am avut colegi si cu 100+ absente si tot au rezolvat cumva. Practic eu am 6 deci nu stiu daca ar fi o problema atat de mare.
Am lipsit pur si simplu de "placere" sa zic asa, asta pana cand aveam 38 de absente ca pe mine personal nu ma afecteaza cu nimic nota aia la purtare. Dupa am avut niste probleme cu chiria si a trebuit sa ma mut si s-au facut alte absente pe care nu stiu daca mi le mai motiveaza cineva avand in vedere ca a trecut aproape o luna de atunci.

| just4ubr2015 a răspuns:

Te avertizeaza ca te da afara daca mai faci vreo absenta.cam multe absente ai lasa barurile si du-te la scoala ca mai ai putin si scapi de ea.