| Gaby23 a întrebat:

Buna am o probleme foarte grava. Am venit anul asta din Italia, unde am stat 8 ani. Anul acesta m-am intors in Romania la sora mea, ca parinti mei se vor intoarce la anul si au zis sa ma trimita in Romania sa am timp sa ma obisnuiesc cu scoala pana la bac.
Am 16 ani, sunt un pic cam timid, bine nu cu toti, cu cei pe care nu-i cunosc si la scoala nu imi place deloc aicia, adica primele 2 sapatamani au fost ok, dar dupa aia au inceput colegi, nu toti, sa-si bata joc de mine, ziceau ca sunt macaronar, si alte chestii, dadeau cu piciorul in banca mea in timupl pauzei cand eu imi faceam temele etc.
Eu sunt de fire un pic mai sensibila si pun totu la suflet, si nu prea raspund la provocari, ma inchid in mine, de obicei cand vin acasa ma pun in pat si plang ca simt ca nu este o rezolvare la problema asta. Nu vreau sa vina cineva la scoala sa vorbeasca cu diriginta sau cu directorul ca nu vreau sa am colegi care au fost obligati sa ma accepte.
Si astazi am avut niste probleme. In timpul pauzei a venit un baiat pe care il cunosc la mine in clase si s-a luat de colegii care la randu lor s-au luat de mine, si dupa ce a plecat baiatul ala au inceput toti, pana si fetele sa zica "Ce ma ai nevoie de ajutoare?" sau unii mai ziceau "Du-te si cumparai lu asta niste macaroane" la care altii ziceau "Nu mai zi ma asa ca poate vine baiatul ala si te bate" Situatie jenanta, imi venea sa plang, am plecat de la scoala ca imi venea sa vomit. Nimeni nu stie ce se imtampla la scoala, nici sora mea, nici maicamea, nimeni. Nu vreau sa le mai creez problema, ca dupa aia zic ca nu vreau sa ma duc la scoala, da chiar nu e asa, m-as duce la scoala daca nu as avea probleme. Si chiar daca le zic o sa se duca sa vorbesca cu diriginta dar eu nu vreau, unu pentru ca o sa afle ca am lipsit 2 saptamani (nu m-am dus ca nu mai voiam sa-si bata joc de mine, nu pentru ca nu voiam sa merg la scoala), si 2 pentru ca pur si simplu nu mai vreau sa stau in scoala aia, mi-e frica in fiecare dimineata sa ma duc la scoala cu ideea ca si astazi o sa-si bata joc de mine. Si unu nu vad de ce isi bat joc de mine, sunt un baiat de traba, un pic cam tacut si timid dar nu cred ca e un motiv suficient. Credeti ca daca ii spun sorei mele o sa inteleaga? Nu sunt obisnuit sa am probleme la scoala, si sa am problema asa dintr-o data este prea mult pentru mine.

3 răspunsuri:
| Dariana a răspuns:

Te inteleg, la mine e invers atunci cand am fost in Italia cei de acolo se luau de mine"Ca vai, uite. o si peasta e romanca". Din fericire am stat doar pe timpul vacantei.Nu ai ce sa le faci colegilor pentru ca daca ei sunt nesimtiti asta e, tu doar incearca sa ti fruntea sus si sa le razi in nas.Nu le accepta injuriile la adresa ta, fii tare si ataca. i si tu, dar fi atent nu te lua prea rau la certa cu ei ca dupa aia te acuza.Incearca sa. ti faci prieteni intr. un alt colectiv.Am multe sa. ti zic(ca si sfaturi), daca le accepti iti dau un mesaj cu id. ul meu. Daca esti dispus sa asculti ce am de zis, da. mi add. O seara placuta! Si nu. i mai lua in seama, sunt doar invidiosi!oh go onhappy

| Bloondyna a răspuns:

Pff si noi avem un coleg care a stat in Italia mult timp si s-a intors recent acasa. Dar la noi nu a avut probleme de genul asta. Incearca sa le explici colegilor tai ca nu iti place sa ti se zica asa si la ore fii activ ajuta-i, glumeste cu ei. Daca ei nu te accept atunci ei au de pierdtu pentru ca dintre cat am inteles baiat ca tine rar mai gasesti. Lasa-i pe ei in legea lor pentru ca baietii din ziua de azi nu mai sunt asa de politicosi, sincer sper ca totul sa se rezolve. Dar daca nu ultime solutie ar fi sa te muti la alta scoala sau vorbeste si cu mama ta si cu sora ta cateodata sa te descarci e cel mai bine, sunt sigura ca o sa te inteleaga si o sa incerce sa te ajute atata cat timp poate si tu o lasi.

Sper sa se rezolve. Pup si ai grija de tinelove struck

| Annuuttza a răspuns:

Stii gasesc in tine o personalitate care mi se aseamana mie am avut si eu multe probleme lascoala pe baza faptului ca toata lumea isi bate joc de mine inca tu trebuie sa vorbesti cu cine cu sora ta cu cineva deoare ea te va ajuta nu e bine sa tiii totul inchs si faptul ca ai lipsit de la scoalava intelege deci stai calm daca vorbesti cu ea si ii explici exact ce simti ca doresti sa mergi la scoala da intr'un fel nu poti ea va intelege perfect. Oricum daca vrei sa vb cu cineva uite id meu de mess ana.maria_cool.