| SportBoy a întrebat:

Va rog sa ma ajutati ca m-am saturat!
Dupa cum v-am mai spus eu sunt foarte timid si din aceasta cauza la scoala multi isi bat joc de mine.Anul trecut nu era chiar asa, nu toti isi bateau joc de mine.Insa anul acesta 90% din colegi isi bat joc de mine.
In clasa eu stau in banca cu un coleg care isi bate foarte mult joc de mine.Azi de exemplu:mi-a pus o mandarina stricata in banca,mi-a tot dat palme si imi tot fura lucruri iar cand voiam sa le iau imi spunea "Lasa-ma in pace".Si chiar ma enerveaza.
Un alt coleg m-a filmat si cred ca m-a pus pe internet,si faza asta chiar m-a enervat de imi venea sa-i dau o plama pe care sa n-o uite toata viata lui.Iar atunci niste colegi mi-au spus ca o sa devin faimos si cunoscut, iar atunci mi-a venit sa plang din cauza ca nu ma asteptam la asa ceva.
Iar un alt coleg tot imi vorbeste de parca as avea 3 ani,imi tot pune mana pe par si ma obliga sa dansez.
Deci, ce pot sa fac in aceasta situatie? M-am saturat sa fiu bataia de joc a tuturor! Oare cer prea mult sa nu isi bata joc de mine? Ce sa fac? Ajutati-ma va rog.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand eram copil tot asa am patit si eu. Eu, insa, m-am saturat dupa prima saptamana. L-am luat la pumni pe cel mai rau dintre ei. Dupa ce l-am batut bine ceilalti m-au privit cu respect. Cu toate astea n-am fost un copil care sa-si bata joc de altii desi stiam ca pot sa-l bat pe oricare.

| visulmeu a răspuns (pentru Salontanul):

Bine facut dude, bine proceda, doar asa ii poti pune la pamant cu durerea si cruzime, pe astia care iti cauta "victime pentru joaca"

| AvalohAlyn a răspuns:

De ce nu incerci sa te transferi la un alt liceu? Si acolo sa faci o impresie buna sau sa incerci sa iei totul de la 0 in relatiile sociale...Nu sunt deloc expert in asa ceva..si eu sunt timid si cam am patit si eu asta in scoala generala(nu si la liceu).
Incearca sa te transferi, nu poti sa stai in clasa cu niste nenorociti sau incearca sa le spui parintilor si mai ales directorului...
Ei trebuie sa ia o masura. Poti sa te duci cu parintii la scoala sa reclame la director, diriginte asta...

Sincer imi pare rau pentru ce ti se intampla...eu in locul tau m-as transfera imediat decat sa stau cu niste nenorociti de colegi asa cum tu ii ai...

Bafta.

| AvalohAlyn a răspuns:

PS: La o alta scoala(sau la un alt liceu, depinde unde esti)

| aXy99 a răspuns:

Schimba-ti comportamentul, fii mai dur (dar nu exagera), incearca sa te imprietenesti cu colegii tai si sa nu te mai lasi bataie lor de joc. Nu te astepta ca intr-o zi, doua sa se schimbe comportamentul lor, poate va fi chiar invers, vor avea alte motive de a face misto, dar cu timpul cred ca se va schimba treaba. Poti incerca si sa le zici parintilor, dirigintei, psihologului scolii daca ai.

| peperonies a răspuns:

Pasul 1, te apuci de un sport de contact.
pasul 2, dai totul pentru el pentru vreo 6-7 luni, induri ce iti fac colegii si iti versi nervii la sala.
pasul 3, cand te simti pregatit primul care iti mai face o gluma proasta isi ia o bataie pe care nu o sa o uite toata viata.
nu o sa mai ai probleme cu colegii.

| Simonika1264 a răspuns:

Gaseste-ti o iubita! happy Asa te dai mare pe langa colegii tai ca ai prietena. Sau intr-adevar poti sa devii mai... tare. O idee: ia-ti la scoala tableta sau ceva cu care sa atragi atentia colegilor, asa or sa vina la tine ca sa se joace si gata ti-ai facut prieteni! Succes!

| aXy99 a răspuns (pentru Simonika1264):

Aia se numesc prieteni? Care te foloseste doar sa se joace pe tableta?laughing

| Simonika1264 a răspuns (pentru aXy99):

Macar nu-si mai bat joc de el. Sau mai putin.

| aXy99 a răspuns (pentru Simonika1264):

Sunt 2 variante. Ori o sa isi bata si mai tare joc de el, eventual barfindu-l pe la spate, ori se vor imprieteni. Cel mai probabil a doua varianta avand in vedere felul in care le-a descris comportamentul.

| BLADE98 a răspuns:

Te duci frumos la Psihologul Scolii si ii spui situatia el va fi nevoit sa ia masuri si sa nu-ti fie rusine caci colegii vor incepe sa te respecte pentru indrazneala pe care ai avut-o

| visulmeu a răspuns:

Salut!

1. Dude, daca nu mai vrei sa fi bataia de joc, trebuie sa devi crud, nemilos, Adolf Hitler, daca vrei sa primesti respect si sa fi tratat cu Sir, trebuie sa arati brutalitatea din tine, nu conteaza ca-i zbori falca, ca spargi tabla cu scaunul ca ai vrut sa arunci dupa el, trebuie sa le arati ce inseamna sa fi batjocorit. Fii serios, crud, nemilos, brutal si cu sange rece, Vladimir Putin, Iosfi Stalin, Napoleon, Adolf Hitler, Visinescu etc. Stiu ca multi vor zice ca nu-i bine ce ti-am zis, si ca nu rezolvi nimic cu asta. Dar daca taci si te lasi calcat in picoare s-ar putea sa le si speli ciorapi, sa fii o catea. Ai fost intiligent si ai cedat, dar nu trebuie sa cedezi de fiecare data, trebuie sa oferi ce iti ofera si ei.

| Sorana_Sori_1996 a răspuns:

Trebuie sa ii spui parintilor sau dirigintelui / diriginta sau, daca vrei sa rezolvi asta tu trebuie sa iti schimbi atitudinea da si eu eram foarte timida dar acum chiar nu am nicio problema daca cineva imi spune ceva ii raspund in n-apoi cred ca trebuie sa iti schimi putin atitudinea. Sper ca ti-am fost de folos laughing