| alinah a întrebat:

Am si eu mare nevoie de ajutoru' vostru, nu stiu ce sa fac?" aseara m-am certat din nou cu tata "( adica el cu mine ca eu nu am scos nici un cuvant ) era in jur de 9 seara prietenul meu era pe la mine se pregatea sa plece a deschis usa si atunci tati a zis " hai ca e tarziu bagate la somn " nu am zis nimic (ca de obicei ) si a venit si mi-a dat 2 palme, dupa sa luat si de prietenul meu. Bineinteles scandalu nu s-a terminat aici, l-am condus si cand am intrat in casa a inceput sa imi vorbeasca foarte urat aaaa si a mai zis o chesti "ori plec eu, ori el ". Am aproape 19 ani sunt in clasa a 12 nu ma doare ca m-a lovit ma doare tot ce mi-a zis (nu e pentru prima oara ) Sunt in dubiu sa plec? Sau sa nu plec? Sa mai astept? Acum este plecat la servici trebuie s vina in jur de 7, eu ma gandeam sa plec la noapte. Procedez corect?

6 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Vorbeste cu mama ta. explica-i si tatalui tau ca la varsta ta e normal sa ai prieten.

| Ale_8242 a răspuns:

Te-a palmuit de fata cu prietenul tau? Auch. Si eu ma plangeam de taicamiu. Nu stiu ce sa-ti zic, sa pleci de acasa nu e o idee buna. Asteapta sa termini scoala, sa-ti gasesti ceva de lucru si dupa aia mai vezi. Dar cred ca ar trebui sa vorbesti cu el, si daca nu intelege de vorba buna, rasteste-te si tu la el. Si daca vrea sa dea in tine, ei bine, ai putea sa-l ameninti ca pleci de acasa.

| CriStiNa_2000 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa ai o discutie destul de serioasa cu tatal tau, si sa ii spui ca ai o varsta destul de buna pentru a avea un prieten care sa-ti fie aproape. Daca nu merge, apeleaza la ajutorul rudelor tale. sau. in cel mai rau caz. la protectia copilului. sper ca te-am ajutat :* te pup

| dragos12 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el

| kirarin a răspuns:

Poi daca pleci nu te mai primeste inapoi curand.

| hurtsoul a răspuns:

Draga mea, vreau sa te intreb intai de cat timp esti cu prietenul tau si el cu cine locuieste, daca sta cu parintii in ce relatii este el cu acestia? Poate ti se par absurde intrebarile acestea, dar daca te hotarasti sa pleci, trebuie sa ai unde sa stai. Este foarte important sa ai sustinere si intelegere. Ceea ce face tatal tau NU ESTE NORMAL, ai o varsta, esti independenta si mai mult decat atat, esti o persoana cu sentimente! Astept rasp tau, poate te mai pot ajuta cumva.