| Axel666 a întrebat:

Buna, am si eu nevoie de un sfat si sper ca puteti sa imi ascultati povestea, vara asta o sa plec in America cu programul work and travel, de foarte mult timp imi doresc asta si cred ca va fi o experienta care ma va maturiza si o sa ma dezvolt personal, problema este ca anul acesta am intalnit o fata, avem cam 5 luni impreuna si am trecut prin multe, ea era intr-o relatie de doi ani cu un baiat si s-a despartit de el pentru mine, el a aflat de mine m-a amenintat ca ma bate, isi punea prietenii sa ma spioneze cand ma duceam sa ma intalnesc cu ea, dar am continuat sa merg mai departe pentru ca tineam la ea si vedeam ca si ea tine la fel, am rezolvat problema cu calm si am vorbit cu respectivul ca daca ma mai ameninta merg la politie, nu am recurs la violenta si se pare ca dupa o perioada de timp a inteles si ne-a lasat in pace, revenind la problema anterioara, eu vara asta vreau sa plec in America sa lucrez si imi e foarte frica sa nu o pierd, pentru ca o sa stau 4 luni acolo si noi petrecem foarte mult timp impreuna, murim daca nu ne vedem cateva zile, si imi e frica ca nu o sa pot tine relatia asta la distanta, am vorbit cu ea si a zis ca o sa fie bine ca o sa se angajeze si ea pe vara si ca o sa trecem peste dar ma indoiesc putin pentru ca ea e si genul de fata care are nevoie de atentie si de iubire, eu am fost invatat sa stau singur pentru ca ea e prima mea relatie serioasa, am mai avut relatii de scurta durata dar nu au mers, dar pe ea chiar o iubesc si tin la ea si stiu ca zic asta dupa cateva luni dar deja am petrecut cateva momente frumoase impreuna, i-am cunoscut familia si ea la randul ei pe a mea, am petrecut Craciunul impreuna...
Si in cazul in care nu o sa mearga relatia si o sa ne despartim sau ea sa isi gaseasca pe altcineva, ce pot sa fac sa trec peste fara sa sufar pentru ca acolo o sa fie nevoie sa fiu puternic si nu vreau sa fiu deprimat. Eu stiu ca o sa pot sa o iubesc si dupa ce ma intorc de acolo dar imi e frica ca ea o sa se indeparteze de mine.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Esti prea pesimist, si efectiv iti strici o experienta frumoasa cu niste ganduri negative. Omule, suntem in 2018, avem o tehnologie wow, vorbesti cu ea pe camera, va si vedeti si si vorbiti. E greu un pic la inceput pana va obisnuiti, numa bine cu ocazia asta iti si testezi relatia sa vezi daca ar merge. Daca in alea 4 luni deja te-ar lasa sau sa se vada cu altul sau ceva inseamna ca e clar ca nu-i de tine si ti-ai fi pierdut timpul cu ea. Tu bucura-te de experienta si las-o pe ea, ca daca e sa fie, o sa fie. Sunt cupluri care locuiesc in general la distanta si se vad rar, tu doar 4 luni trebuie sa stai departe de ea, dupa va vedeti si stati iar impreuna.

| GirlOnline81 a răspuns:

In cele mai multe cazuri, nu distanta ruineaza o relatie, ci indoielile, lipsa de incredere si de comunicare.

| simonsolcan a răspuns:

Decizia iti apartine, dar gandeste-te ca te duci pentru dezvoltarea ta, nu a ei, este pentru viitorul tau.Acuma tu decizi ce vrei, noi oamenii astia de pe TpU doar te sfatuim. Oricum in lume mai sunt o gramada de *pesti*.