| Ellutzaa_Miha_1998 a întrebat:

putin stupida (părerea mea). Mi-am pus acum 3 zile un piercing în buric. Știu ca trebuie sa fiu atenta legat de igiena ca sa nu ma infectez.E necesar sa mișc de cercel? Sa învârt cercelul?(sta fix cum mi la pus baiatul de la salon)

5 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Eu știu că este interzis să îl scoți,în prima lună. Pentru a îngriji zona în care a fost aplicat piercingul ai nevoie de săpun antibacterian pe care îl găsești la orice farmacie, un spray dezinfectant, ser fiziologic si comprese sterilizate,pe acestea le procuri tot de la farmacie.O regulă clară și evident,importantă este aceea de a te spala corect pe mâini înainte de a atinge zona piercing-ului, pentru a nu se infecta. La duș, spală piercingul cu săpun antibacterian, după, usucă pielea cu comprese si dezinfectează. Când îl cureți nu trebuie să îl miști, de colo-colo, trebuie să îl miști atât cât să îl cureți.

| Ellutzaa_Miha_1998 explică (pentru AnaBejenaru):

Multumesc frumos de raspuns.La salonul unde l-am pus nu mi s-a spus sa invart de el ca sa nu se lipeasca de piele. Dasta am intrebat, pentru ca am tot auzit persoane ca trebuie sa misc de el.Mi-a fost frica.Multumesc

| AnaBejenaru a răspuns (pentru Ellutzaa_Miha_1998):

Pupici :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu trebuie sa il misti ca pe un cercel normal. Curata-l cat poti.

| Ellutzaa_Miha_1998 explică (pentru anonim_4396):

Am auzit diverse persoane ca daca nu il misc se lipeste de piele si peste minim 6 luni cand il voi schimba mi se poate rupe cu tot cu piele..sunt persoane ce il rotesc in primele zile.mie mi-a fost frica sa invart de el.Multumesc de raspuns!