| Kitty0 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Ultima menstruatie mi a venit cu 10 zile inainte, iar luna asta trebuia sa mi vina pe 3 oct. dar mi a intarziat 2 zile. Stiti cumva ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Explicatia este una foarte simpla; ciclul tau menstrual este NEREGULAT si acest lucru se datoreaza faptului ca glandele tale endocrine functioneaza incorect. Intro asemenea situatie producerea celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron este perturbata si din acest motiv apar dereglari hormonale care deregleaza lungimea ciclurilor menstruale deci si momentul producerii menstruatiei care devine imprevizibila/imposibila de a fi anticipata. In astfel de situatii devine necesara consultatia endocrinologica si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog probabil ca va reusi sa-ti prescrie tratamentul adecvat prin care sa se incerce reglarea ciclului menstrual la unul regulat. In caz contrar ciclul tau menstrual va ramane neregulat si neplacerile vor continua. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O ai pur si simplu neregulata. Mai dureaza ceva pana se regleaza. E posibil sa fie si de la temperatura, stres etc.

| GdX a răspuns:

Stres, dereglare hormonala. Alimentatia, stilul de viata. Daca mai intampini astfel de neprevazu-te du-te la un medic ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si-asa de important sa fie acest aspect? Ai uitat de mintea ta?