| mabuhay a întrebat:

Am si eu o mare problema sunt in clasa a XII a si am probleme la engleza si franceza. Ideea e ca eu voi da bacu la una din ele.Mi-am cumparat culegeri cu gramatica si exercitii da nu reusesc sa le tin minte si sa le leg, adica daca imi da o conditionala in romana mi-e greu s-o transform in engleza.Cum as putea sa invat aceste doua limbi bine si usor, fara sa ma agit prea mult cu cartile.Ideea e ca ma plictisesc dupa o ora si nu mai am nici un chef. Multumesc, ofer fundita celor ce-mi da raspunsuri cat mai ample si concrete.

3 răspunsuri:
| piti77 a răspuns:

Se stie dintotdeanua ca o limba straina se invata cel mai vine daca esti nevoit sa o vorbesti. iti dau o idee care la mine a functionat 100%. daca ai pe cineva in familie sau o colega /prietena apropiata care stie engleza si franceza propune-le sa comunicati frecvent in limba pe care o alegi. o sa fie distractiv si util in acelasi timp.

| mabuhay explică (pentru piti77):

Eu vreau sa invat gramatica.

| piti77 a răspuns (pentru mabuhay):

Pai iti recomand evident engleza, pentru ca gramatica este mult mai usoara..in franceza este infernala. si crezi ca nu poti invata gramatica vorbind? eventual sa ai mereu la indemana "materiale ajutatoare" si cand vorbesti sa vorbesti corect dpdv gramatical