| Byabeast a întrebat:

Buna,am si eu o problema destul de grava, sunt clasa a 8-a si voi da examenul dar chestia este ca NU INTELEG MATEMATICA, incerc sa fiu activa sa raspund si asa, dar am niste note....nu sunt corigenta dar am media 5 la matematica si stau prost cu moralul deoarece incerc sa inteleg si sa invat sa iau note mari dar pentru mine conteaza mult si ce zic parintii mei si ei zic ca-i voi face de ras...
Ce pot face sa le arat contrariul si sa fie mandri de mine intr-un final?

Răspuns Câştigător
| elemonis a răspuns:

Buna.
Nu te descuraja. Incurajeaza-te din contra happy.
Incearca acasa sa faci exercitii singura. Vezi daca gasesti si video-uri pe Youtube cu tipurile de exercitii pe care le ai de facut. Poate gasesti ceva pentru tine si intelegi cum explica.
Daca vezi ca tot nu te descurci, vezi daca gasesti pe cineva care stie matematica si sa te ajute cu explicatii.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invatatul la matematica se poate face doar intr-un singur fel: rezolvand ZILNIC zeci de probleme si exercitii la matematica.
Exercitul in acest caz, este mama invataturii!

| LordCristobal a răspuns:

Salut! Încearcă să te obișnuiești cu gândul că nu ești bună la matematica.Nu toți trebuie sa fim buni la matematica.
Daca vrei sa ai note mai mari încearcă să îți găsești un profesor meditator.Pe mine m-au ajutat foarte mult meditațiile la mate in clasa a opta.Adica de la patru, cinci am sărit la șase sase, șapte.Iar în examen am luat 6, 80.
Sau daca nu îți permiți un mediator, încearcă să găsești exerciții pe YouToube sau găsește un coleg care poate sa te ajute.
In orice caz sa nu îți mai fie frica că îți faci de ras părinții.Tu nu trebuie sa demonstrezi nimănui nimic! Iar părinții tăi trebuie sa accepte nivelul tau mai slab la mate, trebuie sa te accepte așa cum ești, cine știe poate o sa excelezi la profilurile umane la liceu.
Mult succes la examen!