| Andreeactr292 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu ceva.Am note mici la matematică, nu o mai inteleg.Am 3,4 si am mai dat un test la care cred ca o sa primesc un 5. Dacă iau în teza 8, o sa imi iasa media? Este semestrul 1, cum se procedează la corigenta? Nu înțelegeți greșit, sunt un copil destul de bun.Dar acum sunt clasa a VIII-a și nu mai inteleg materia in sine.Am avut si niste probleme si nu prea am putut invata. Daca nu imi iese media pe primul semestru, se intampla ceva sau daca imi iese pe al 2-lea destul de mare si se face cu asta si iese peste 5 pot trece? Imi puteti explică va rog mai multe despre examenul de corigenta? Profesoara mea este exigenta, nu cred ca o sa ma treacă daca o rog sa ma asculte.Multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Corigent ramai doar daca ai media anuala sub 5, asa ca inca n-ai ramas. In rest ti-am raspuns la cealalta intrebare si raspunsul este conform Regulamentului-cadru, de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se calculează astfel: "media semestrială = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."