| Winchester00000000 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a și îmi este foarte frica de evaluarea națională. Când încerc sa fac un subiect pentru evaluare parcă mă pierd și uit un semn sau o unitate de măsură. Părinții mă încurajează, dar în mintea mea sunt o ratata. Sunt printre primii 10 din clasa. Profesorul de matematica pune presiune pe mine. Toți îmi spun ca o sa reușesc și o sa îl iau cu nota mare. Frații mei mai mari au luat note destul de bune și ei îmi spun ca o sa iau mai mult decât ei. Doar ca eu nu am încredere în mine. Învăț pe rupte. În vacanta de iarna mama m-a oprit pentru ca îi era frica ca voi păți ceva. Sunt genul de persoana care pare trista pe interior dar fericita pe exterior. Nu vreau sa se simtă cineva prost din cauza mea.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Agirl2000 a răspuns:

Sunt a 9 a. abia am trecut de evaluarea națională parcă ieri o dădeam..La examen am mers moartă de frica asa ca am gresit fix la primul subiect unde era cel mai usor...Chiar daca nu poti sa scapi de emoții trebuie totusi sa nu fii exagerat de emoționată pentru ca vei greși cu siguranta.O sa iti dai seama abia după ce o sa dai examenul ca degeaba ai avut atâtea emoții și o sa regreți. Eu am invatat din acest examen ca daca tu esti convins că stii nu trebuie sa ai emoții și oricum o sa intri la un liceu bun chiar daca ai câteva greseli.(apropo stiu ca vine simularea si vreau sa zic ca in simulare am luat 4 la rom si 5, 5la mate iar in examen 9, 70 la romana si 8, 90la mate asa ca totul e posibil...)))

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui sa nu mai fii stresata si sa iti controlezi emotiile.
Invata cu voce tare, asa mai scapi de emotii.
Eventual dupa ce ai invatat pune pe unul din frati sa te asculte la lectii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si care e intrebarea?