| Licurici07 a întrebat:

am si eu o problema la care nu prea gasesc raspuns. Sunt cu prietenul meu de 4 ani, insa in aceasta vara am avut niste "batai de cap" cu un vecin din bloc. Imi trimitea mereu mesaje, la care nu raspundeam, pana cand mi-a luat telefonul fara sa stiu si a trimis mesaje cu texte de genul "te iubesc mult, vreau sa fiu cu tine", de pe numarul meu pe al lui. Apoi a inceput sa ma ameninte ca daca nu raspund la mesajele lui macar, le va arata prietenului. Partea mai proasta a fost ca am incercat sa ii tin "hangul" cum s-ar spune, sperand ca ma va lasa treptat in pace. Insa astazi prietenul meu a vazut cateva mesaje pe care eu am uitat sa le sterg. Ce pot face in situatia asta, deoarece nu ma crede cand ii spun adevarul. Stiu ca are motive sa fie suparat, insa nu stiu unde se va ajunge cu asta. Va rog dati-mi un sfat!

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,sincer,ai o poveste destul de trista, tinand cont de faptul ca in ziua de azi, foarte putine relatii mai dureaza timp de cativa ani.Parerea mea este ca la baza oricarei relatii sta atat iubirea cat si increderea, fara iubire nu exista incredere si invers.Este normal ca prietenul tau sa fie suparat si sa aiba anumite indoieli,cred ca fiecare am face la fel,inclusiv tu,insa,daca intr-adevar a pus suflet in aceasta relatie, daca te-a iubit si inca te mai iubeste si daca are incredere in tine, eu zic ca, explicandu-i cum sta situatia, te va crede.Isi va da seama cum este situatia in realitate si va veti impaca, dar, pentru asta, trebuie sa ii povestesti totul cu lux de amanunte.Sa nu sari peste niciun detaliu,tot ce trebuie sa faci este sa fii tu insati in fata lui, nicidecum sa te blochezi in timp ce ii povestesti, fii sincera, pana la urma, ai si tu dreptul la o explicatie.Eu zic ca asta este singura solutie, fiindca, nu cred ca il vei putea convinge pe acel vecin din bloc sa spuna adevarul.Probabil vecinul tau este un obsedat, nu este intreg la minte, o persoana cu capul pe umeri nu ar strica o relatie, stii si tu, niciodata nu poti recupera ceva ce nu ti-a apartinut inca de la bun inceput.Deci nu mai sta pe ganduri si vorbeste cu prietenul tau, eu zic ca relatia inca mai poate fi salvata, daca are incredere in tine, va crede ceea ce ii vei spune.Cat despre vecinul tau, spune-i de pe acum ca nu ai de gand sa formati un cuplu, nu ai nici cea mai mica frantura de simpatie fata de el, in special dupa tot ce ti-a facut, asta ca sa ii fie clara situatia si sa nu incerce sa faca acelasi lucru inca o data. Sper ca te-am ajutat.Bye!

| Licurici07 explică (pentru LifeIsColour):

Iti multumesc sincer pentru sfaturi. Sper ca va intelege cu timpul si totul va fi bine. Daca faceam lucruri mai grave de atat puteam spune ca nu ma poate ierta, insa au fost doar niste mesaje, pe care le regret acum. Multumesc inca odata.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nici vecinul tau nu va recunoaste adevarul daca nu e amenintat cu pistolul asa ca vina iti apartine doar tie pentru ca i-ai urmat jocul iar acum ai pierdut totul.

| Licurici07 explică (pentru mgtow):

Recunosc ca este vina mea, mai ales ca suntem vecini de ani buni acolo si nu s-a mai intamplat sa fie asa obsedat. Mentionez ca locuiesc cu prietenul meu, acesta este al 2-lea an de cand stam impreuna. Ma gandesc ca timpul le va rezolva pe toate, si cred ca daca incep sa ma scuzi incontinu si sa ma acuz, nu va rezolva nimic. Au fost doar niste simple mesaje, doar atat. Eu cred ca trebuie sa ma comport normal ca pana acum, dar fara a mai aminti de asta. Am dreptate?

| mgtow a răspuns (pentru Licurici07):

Trebuia de la inceput sa-i zici ca te ameninta si e nebun dupa tine dar acum cred ca e tarziu pentru a da timpul iapoi.

| MariaChrii a răspuns:

Hmm dificila situatie tu trebuia sa ii sp prietenului tau atunci ca te sacaie tipu ala eventual sa ii arati ce mesaje iti trimitea akm...tot ce poti face este sa il convingui p tipu ala sa ii spuna pr tau ce s-a intamplat sau sa ii spui lui si daca te iubeste va crede o relatie merge p incredere daca niste mesaje asa da-te de iun obsedat nu stiu ce sa zic

| The1smartiest a răspuns:

Lucrurile ieftine atrag clienti multi