| doreal a întrebat:

am si eu o problema, vreau din vara sa imi schimb tot la mine (haine, par, sa mai slabesc ca vreau sa merg la sala) si as vrea sa va intreb, pot sa folosesc machiaj de la 13 ani? Adica vad multe fete ca se machiaza si ma tenteaza, colegele imi spun sa folosesc fond de ten, fard, ruj, rimel, eu nu sunt de acord cu machiajul asa de mica, nicioadata nu m-am dat cu fond de ten, sau pudra poate putin fard foarte rar si ruj, dar nu vreau sa fiu cea mai inapoiata din clasa. Deci intrebarea mea este, pot sa ma machiezi la varsta de 13 ani sau sa astept pana la 15-16? Funda laughing

Răspuns Câştigător
| Solitude15 a răspuns:

Mai bine e sa astepti eu am 15 si nu ma machiez inca doar daca la vreo serata ma dau cu rimel si cu ruj in rest nimic dar eu nu iti recomand sa te machiezi nu e bine este o virsta prea frageda pentru machiaj
iar pe alea nu le asculta "multe fete"te invidiaza si lasale pe ele sa se machieze tu nu fi ca ele era o vorba"te-ai nascut originala nu muri o kopie " succes sper ca te-am ajutat fundita happytonguehappy

| doreal explică (pentru Solitude15):

Toate raspunsurile sunt bune, dar al tau e original, deci funda :*

| Solitude15 a răspuns (pentru doreal):

Mersi mult o sera buna

9 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Chiar dacă toate colegele tale te îndeamnă să faci un lucru, nu înseamnă că acel lucru este cel mai corect. Pur și simplu, tot ce faci tu este să asculți de ele. Ți-e frică să fii diferită, ți-e să nu fii de acord cu ele, ți-e frică să rămâi singură.
Dacă crezi că ai nevoie, folosește. Dar dacă crezi că este o pierdere de timp, atunci de ce să folosești machiaj?

| Seepty a răspuns:

Draga mea te poti machia de la ce varsta vrei tu, nu iti trebuie o anumita varsta pentru a face acest lucru.

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns:

Buna.
Eu am 14 ani si ma machiez de la 13 ani, dar nu folosesc fond de ten sau pudra, doar rimel si uneori o linie subtirica de tus/creion. De asemenea ruj nu folosesc doar un luciu de buze.
Eu iti recomand sa nu folosesti fond de ten sau pudra, deoarece iti imbatranesti tenul. Dar este decizia ta ce vrei sa faci.Pa-pa :*

| 1man1 a răspuns:

E adevărat că nu îți trebuie o vârstă pentru a folosi toate acestea, dar nu uita că acum ai ce arăta în mod natural, firesc. Desigur anumite accente vor da un aer aparte la ocazii speciale. Sfatul meu e să nu faci abuz la nici o vârstă. Nu trebuie să scoatem din calcul faptul că multe produse sunt de prostă calitate și îți vor face mai mult rău. Fii naturală până ești tânără, căci vor venii și ani când va fi obligatoriu fondul de ten,... Atenție mare și cu slăbitul! Valoarea ta ca om e dată nu numai de cum arăți ci și de ce fel de personalitate ai.

| doreal explică (pentru 1man1):

Ms

| 1man1 a răspuns (pentru doreal):

Cu mare placere!

| Oana2004 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mai astepti pana la 15-16 ani, pentru ca nu ar trebuii sa-ti dai cu mult fond de ten, cu multe alte creme si cu tot felul de prostii, pentru ca asa, pe la 18-19 ani vei fata urata. Mai bine lasati fata asa, naturala. O sa vezi, cand vei fii mare tu vei fi frumoase, iar colegele tale nu.
Sper ca te-am ajutat.