| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Am un coleg de clasă şi am sentimente pentru el de aproape un an. Mă tot gândeam că poate vor trece cândva, dar fiecare lună trecea atât de repede, încât nici nu-mi dădeam seama şi sentimentele mele rămâneau aceleaşi. Pe timp de vacanță mi-a fost foarte dor de el, nu trecea o zi fără să nu mă gândesc la el (nu genul de gând obsesiv). Abia aşteptam să înceapă şcoala ca să ne revedem.
Vreau să vă spun că suntem prieteni buni. Adică ne înțelegem foarte bine, glumim, zâmbim, vorbim despre orice, mă simt în largul meu când sunt cu el, nu am deloc emoții, tendința de a mă bâlbâi sau alte lucruri dubioase. Nu. Dar de fiecare dată când mă întâlnesc în mod neaşteptat cu el, inima îmi bubuie în piept.
Şi mereu mă gândesc că poate el se gândeşte la mine doar ca o prietenă, nimic mai mult. Însă sunt atât de confuză! De multe ori mă uit la el şi îşi dă seama imediat, apoi menținem contactul vizual pentru câteva secunde. Mereu se poartă drăguț cu mine, uneori chiar timid. E elegant, gentil, ştie cum să se poarte. Are un suflet bun şi dulce.
Şi chiar nu ştiu ce să fac... îmi place relația aceasta de prietenie şi vreau să rămână aşa. Dar uneori îmi doresc să-l îmbrățişez, să îl privesc minute înşir.
Parcă o zi e distant cu mine, iar în altă zi vorbim şi ne zâmbim unul altuia. Mai am un coleg care e foarte bun prieten cu el şi eu mă înțeleg cu el de asemenea.
Oare ce aş putea face? Simte şi el ceva pentru mine? Nu mi-aş dori o relație. Nu acum. Dar nu ştiu cum să aflu dacă şi el mă place pentru că mi-a dat atâtea semnale care mi-au dat puține semne de întrebare.
Mulțumesc, aştept păreri!

6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Nu stiu daca problema numarul unu este parerea lui despre tine ci haosul din mintea ta. Il placi ca prieten dar vrei sa-ti fie iubit si totusi nu vrei. Daca as spune ca te place la nebunie insa si el gandeste la fel ca tine, ce ai face? tongue

| anonim_4396 explică (pentru WaterDrop):

Ambele sunt problemele de bază. Şi sunt sigură că îmi place de el. Dar sunt timidă să înaintez, să grăbesc puțin lucrurile. Am citit şi eu fazele cu atinsul din greşeală, zâmbitul şi alte lucruri pentru a îl apropia mai mult. Dacă ar fi să îi spun, clar nu aş avea curajul. Am mai pățit odată cu un alt băiat şi am fost respinsă.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de asta isi este frica, de respingere ca sa inteleg, pai poate te place si el, cum arata la fizic e frumos? e popular?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, e drăguț, e înalt, cu ochi albaştri. E destul de popular la noi în şcoală, mai ales printre cei mai mari, la fel şi în clasa noastră.
Şi am uitat să mai precizez că am o colegă care se dă la el şi vorbesc întruna în ore. Mai ales după şcoală, când ieşim mereu râd şi se distrează. S-au apropiat foarte mult în săptămâna asta şi da... e ciudat. Şi da, îmi e frică şi de o respingere. Câteodată mi se pare că e aşa distant şi rece cu mine...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai concurenta nu gluma, tu esti frumoasa?

| Lion56 a răspuns:

Niciodata n-am inteles chestia asta cu "nu vreau sa-l pierd ca prieten"laughing Pe bune, acum zici ca vrei, acum nu mai vrei. Nu stim noi daca te place. Din ce ai zis pana acum, nu reiese neaparat ca te place, ci ca asa e el, dragut. Tu ne-ai zis mai mult despre tine, nu despre el si uau, eu te cred ca iti chiar place de el de la "abia am asteptat sa inceapa scoala sa ne revedem". laughing Din cate am inteles eu esti in friendzone, iar in acest caz ori faci ceva si ii spui, ori astepti sa iti treaca timp in care il tot vezi cu fata aia si suferi degeaba, astepti sa iti treaca ceea ce oricum se va intampla daca nu faci nimic, ori iei tu toate masurile sa iti treacalaughing Eventual apropie-te mai mult de el. Fiind asa de buni prieteni il poti intreba direct daca lui ii place de acea fata. Daca da, nu prea ai ce face, dar daca nu, nu ai de ales decat sa ii dai semne ca iti place de el. De ce nu il intrebi de cine ii place, daca tot sunteti prieteni? Poate zambeste cu subinteles si se gandeste ceva gen "acel moment cand crush-ul te intreaba de cine iti place"laughing Hotaraste-te intai ce vrei. Pana la urma nu te impiedica nimeni sa-ti placa de el, sa stai cu el, sa-l privesti sau sa-l imbratisezi, chiar daca sunteti doar prieteni.