| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am împlinit vârsta de 18ani și sunt încă la liceu mai iau alocația de stat? Menționez că am depus cerere pentru alocație la liceu în luna mai când am împlinit 18ani și mi s-a spus ca in septembrie sa fac alta cerere pentru alocație, O să iau din urmă pe toată vacanța de vară?
Iau în septembrie toți bani sau cu întârziere?
Dau fundă pentru cel mai bun răspuns!

Mulțumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o s-o primesti si pentru lunile de vacanta, pe care n-ai primit-o.

| Lioana a răspuns:

In septembrie se face cererea, la inceperea noului an scolar. De obicei dirigintii se ocupa de asta. Ei va pun sa va completati cererile pentru alocatie.
Vei primi banii pentru toate lunile in care n-ai primit, dar nu in septembrie ci prin noiembrie sau chiar decembrie. Dureaza procesarea acestor cereri.
E posibil ca banii sa vina la oficiul postal de care aparții si sa trebuiasca sa-i scoti cu buletinul chiar daca ai specificat in cerere ca vrei sa-i primesti pe card si ai trecut contul.

| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

Pai nu am trecut că vreau pe card.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza ce ai trecut pe cererea facuta inainte de inceperea scolii, ca nu ti se ia in considerare daca nu e depusa de scoala. In cea facuta la scoala conteaza ce treci.

| StoicAnalysis a răspuns:

Da o sa primesti alocatia pana termini liceul. Si iei si din urma daca nu ti-au dat pana acum.