| anonim_4396 a întrebat:

Anul viitor voi intra la liceu şi încă nu m-am decis la ce profil aş putea da.Am de ales între ştiinţe sociale şi filologie-intensiv engleză. Aş vrea să ştiu la ce facultăţi aş putea ajunge urmând unul dintre cele două profile?
Vă mulţumesc şi sărbători fericite!

2 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

De la filologie-intensiv engleza ai putea sa mergi la Facultatea de Litere,Jurnalism,Facultatea de Drept.
De la Stiinte Sociale la Facultatea Psihologie,ASE(aici ai nevoie de matematica),Facultatea de Geografie,de Istorie,Academia de politie,Sociologie,Filosofie.
Desi la aceste facultati ar fi cel mai bine sa mergi daca esti la profilele astea, nu e imposibil sa mergi nici la altele, daca iti place altceva.Pana la urma conteaza sa ai o cultura generala vasta si eventual sa iei meditatii, asa ai putea merge si la Medicina sau la Politehnica.

| DoarAndreea a răspuns:

Pe stiinte sociale nu prea stiu,dar cu limbile straine poti face o multime de lucruri si poti sa te duci la o facultate specializata in asa ceva,la limbi straine. Poti ajunge translator, poti da fie la facultatea de litere unde poti deveni profesor universitar sau la UTCB (Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti)pentru ca are si domeniu de limbi straine si inveti sa traduci contracte, harti si alte de genul.Succses! Sarbatori fericite si tie alaturi de cei dragi.Sa dea Domnul sa ai succes in viata si sper ca ti-am fost de ajutor.