| MoonLight7 a întrebat:

As avea neovie de un sfat sau macar o vorba buna...
Sunt in primul an de liceu si simt ca am intrat intr-o depresie deoarece in clasa mea exista vreo 5 indivizi care se uita mereu la mine cu coada ochiului apoi incep sa bufneasca in ras sau se uita stramb la mine iar eu incep sa ma simt foarte jignita, fiind de felul meu sensibila si foarte timida. Uneori inainte sa plec din casa la scoala incep sa plang, nu am pofta de mancare iar la scoala ma abtin. In pauze incerc sa ies afara dar nu am cu cine sa stau, deoarece vechii prieteni sunt la alt liceu iar eu nu cunosc pe nimeni unde sunt eu decat din vedere.In clasa nu prea vorbesc cu nimeni decat cu cateva fete. In week-end sunt mai relaxata deoarece ies afara cu 3 prieteni foarte buni. Apoi in timpul saptamanii simt ca intru in pamant, simitindu-ma izolata, si cand incerc sa vorbesc cu unele colege/colegi se uita la mine ciudat de parca as fi venit de pe alta planeta si astfel numai imi vine sa scot nicio vorba cu nimeni. Uneori ma uit in oglinda si nu vad o persoana atat de urata dar ma gandesc ca restul oamenilor vad exact uratenia pe care par sa o vad si eu. Aproape simt ca nu-mi mai am rostul pe Pamant si ca nu voi ajunge nimic in viata...
M-am saturat, vreau sa depasesc situatia si sa ma pot concentra pe scoala macar dar mi-e greu, foarte greu!

3 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @MoonLight7! Cred că ar trebui să ai mai multă încredere în tine. Ştiu că e simplu de spus şi greu de realizat, dar cu paşi mărunţi şi răbdare vei reuşi. Citeşte te rog acest articol http://www.topsanatate.ro/......e-160.html
Sunt sfaturi utile, pe care le poţi aplica puţin câte puţin.
Mari succese şi o zi cu zâmbet să ai!

| UbexFlo a răspuns:

Buna.In situatia ta am fost si eu si nu am avut de ales, a trebuit sa renunt la scoala anul asta si sa incep de la anul la FR pentru ca toata clasa era contra mea.Ma rog, nu mai conteaza.
Ce vreau sa-ti zic e ca nu ai cum sa nu-i bagi in seama pe cei care rad de tine oricat de multa lume ti-ar spune asta.Stiu cum e.Nu trebuie sa mai incerci sa vorbesti cu lumea pentru ca in felul asta, pentru ei nu faci decat sa te faci de ras, sa cersesti atentie.Ei asta cred.Trebuie sa-ti vezi singura de treaba si sa mergi la scoala, sa-ti petreci pauzele ca si cum ai fi singura in clasa si asa mai departe. Vorbeste cu acele fete cu care te intelegi si atat.straight face Stiu cum e sa fi marginalizata, stiu cum te simti si, ca sa nu ajungi sa faci ce-am facut eu, trebuie sa te simti la scoala exact asa cum te simti tu: singura.

| Dina10 a răspuns:

Nu stiu daca esti urata sau frumoasa, dar sincer nici nu conteaza. Caracterul tau este cel mai important. Atragi in jurul tau oameni ca si tine. Invata sa iubesti toti oamenii, sa-ti fie drag sa vorbesti cu ei si ai sa vezi ca lucrurile sa schimba. Daca o sa mai fie cate unul care rade, nu ar trebui sa-l bagi in seama, niciodata nu poti fi prietena cu toti, decat daca esti falsa.