| anonim_4396 a întrebat:

As avea si eu nevoie de cateva sfaturi si pareri. M-am transferat la o noua scoala unde nu cunosc pe nimeni. Dupa cum bine stiti luni e prima zi de scoala si ma simt destul de aiurea pentru ca ma simt singura si straina dar cum as putea sa ma port pentru a face o impresie buna si pentru a ma imprietenii cu colegii? Mi-e frica de cum o sa fiu primita in clasa lor si mi-e frica sa nu fiu privita cu rautate. Sper sa reusesc sa ma acomodez. Astept parerile si sfaturile voastre si va multumesc celor care mi le dati.

Răspuns Câştigător
| MaryaSiAtÂt a răspuns:

Buna georgiana! Si eu din clasa a 5 a m`am mutat la alta scoala.Eu am fost primita de uni cu bucurie,dar de alti cu multa rautate si invidie. Vreau sa-ti dau un sfat:Fii tare,nu te lasa manipulata de nimeni si nimic,nu lasa pe nimeni sa te creada o persoana fricoasa,tine`le mereu piept tatelor,si nu te increde in oricine,pentru ca iti vor demonstra ca sunt niste prieteni falsi[asta mi s`a intamplat mie,si sper din tot sufletul sa nu patesti si tu acelasi lucreu ca si mine], dar in ciuda faptului ca sunt oameni rai, o sa vezi ca vor exista si oameni care sa tina cu adevarat la tine.

Multa bafta!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La inceput nu faci nimic, dupa ce trec 2 zile incepi sa intrii in discutie cu colegi mai linistiti si daca treaba merge bine acolo stii ca ai niste legaturi amicale, nu e neaparat sa iti cunosti toata clasa deoarece poti avea dusmani.

| βέiiiβiiツ a răspuns:

Poti cauta` pe Facebook numele scolii` si elevii`. Poti face cunostinta cu ei` si cand ii vei vedea` nu va fi greu sa te imprietenesti`.
Succes la scoala :*!`

| Sosssso a răspuns:

Stii ca acelasi lucru mi se intampla si mie?laughing Doar ca la mine e mai aiurea pentru ca ma mut din alt oras si sunt cls a 10 si nu cunosc absolut nimic nici ce fac la profiulul respectiv, nu stiu cum si cu ce se mananca liceul ala, dar stat linistita o sa vezi ca primele 2 zile o sa fie mai aiurea dar pe urma sa vezi ce bine o sa te simtit asa o sa fie si cand treci cls a 9. Eu am mai trecut prin asta in clasa a 4 cand m-am mutat la alta scoala deci stai linistita ca si mine sa vezi ca o sa regreti ca te-ai gandit la asta dupa ce incepi sa cunosti locul si colegii si daca nu vezi nicio reactie din partea lor fa-te tu bine primita vorbeste normal cu ei chiar daca trebuie sa faci tu primul pas, asa nu o sa te creada increzuta.Te pup si succes daca mai ai vreo intrebare imi lasi mesaj :*

| Dedegs a răspuns:

Eh...de ce sa fii privita cu rautate? Nu-ti fa griji, te vei acomoda repede zic eu.Cel mai bine ar fi sa incerci sa te imprietenesti prima data cu colega sau colegul de banca succes!

| georgiana_1403 a răspuns:

Va multumesc la toti pentru raspunsuri. M-au mai incurajat si sper ca luni sa fie totul bine.
sosssso: sunt clasa a 11-a. Ma bucur ca tu poti gandi atat de pozitiv.