| Singuratica67 a întrebat:

Buna, mai nou m-am transferat la alta scoala! Ati putea sa imi dati câteva sfaturi cum sa reusesc sa ma adaptez si sa ma inteleg cu colegii?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Acum ai sansa sa te remarci, pentru ca, nimeni nu te cunoaste.
Ca sa impresionezi, invata foarte-foarte bine inca din prima zi, raspunde la toate orele, vorbeste frumos si saluta pe toata lumea, fii prietenoasa cu totii, inclusiv cu cei care nu te plac, arata-le ca-i accepti, chiar daca iti arata ca nu te plac.
Fiind foarte buna la invatatura, vei impresiona si profesorii, care te vor privii cu alti ochi, ajutandu-te indirect, sa devii populara in acea scoala.

8 răspunsuri:
| Fancyuiop a răspuns:

Depinde de colectiv. Dacă o să ai colegi de treabă și o să fie de gașcă, va fi cool însă dacă dai de țărănoi...te-ai scos, ce să zic. Tu fiind fată nu o să ai probleme, mai ales dacă ești sociabilă, te integrezi rapid.În ce clasă ești?

| Singuratica67 explică (pentru Fancyuiop):

Trec a 10 a

| Fancyuiop a răspuns (pentru Singuratica67):

Nici la mine nu e totul roz, de ex azi m-am rugat de director sa ma lase extern sa nu mai stau in internat si abia a vrut, am colegii care isi bat joc de mine, nimeni nu ma ajuta nici nu ma crede. Si eu is a 10 a si sunt baiat.

| Singuratica67 explică (pentru Fancyuiop):

Imi pare rau....nici eu nu ma înțelegeam prea bine cu foștii colegi mai ales cu unele fete

| Fancyuiop a răspuns (pentru Singuratica67):

Încearcă în noul colectiv să nu te mai lași flustrată de alții, dacă s proștii lasă i sa fie, așa sunt generațiile acum pline de retardați și prste rujate, care se dau ce nu sunt și au aere de vedete.Dar ajung în clasa a 12 a si nu se aleg cu nimic, fara bac, fara calificare, fara nimic.Si trec asa prin viata fara sa realizeze cv. Ce-i ajută acum dacă le fac rău altora și râd de ei? Poate vor fi și ei în același caz și atunci nu o să le convină. Colegii îs trecători și prietenii la fel, vin și pleacă, noi trebuie să avem grijă de noi, să fim noi bine. De majoritatea să ne doară n cot, că noi trăim viața noastră, nu a lor.

| 1Marinn1111 a răspuns:

Fi tu însuți, încearcă să fi prietenos, iar dacă colegii sunt putin retrași, fa tu primul pas si băgate in seama cu ei. O sa fie bine, fii sincer si prietenos si te vei adapta repede.

| dreambig18 a răspuns:

Fii prietenoasa, gaseste lucruri in comun cu colegii tai, formeaza-ti un grup in care te simti tu insati, relaxata

| Anonymousask a răspuns:

Încearcă să te imprietenesti cu toata lumea si sa faci impresie în primele zile, așa o să le câștigi respectul și o să te integrezi rapid