| Camacaciluna a întrebat:

Buna, as dori o parere. Nu stiu ce profil sa aleg pentru liceu, de cand eram mica imi placea sa desenez si sunt destul de buna la asta dar de cand am venit la liceul de arte parca nu mai imi place asa mult deci nu stiu daca sa merg pe un profil vocational. Sportul, romana, geografia si istoria imi mai plac dar nu ma vad pe un profil de stiinte sociale sau filo sincer. Chiar n-am nicio idee ce sa aleg, ajutor?

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu nu pot sa recomand decat ceea ce am ales eu big grin si sa iti spun despre aceasta alegere.

Am ales stiinte ale naturii, pentru ca m-am luat dupa cineva, am crezut ca vreau sa devin medic. Si nu asta am ales sa fac si sunt foarte multumit de acea alegere big grin.

Consider ca stiintele naturii sunt undeva la mijoloc. Faci atat partea reala, cat si umana. Dupa ce termini, poti sa mergi unde vrei tu sa mergi. Nu se stie ce idei iti vin. Eu am ales ce vreau sa fac cu adevarat abia in clasa a 12-a semestrul 2.

Poti apoi sa mergi si in directia creativa, poti sa desenezi, sa citesti, sa lecturezi, sa programezi, sa vindeci, antreprenoriat sau orice altceva vrei tu.

Numai ca mereu (ca sfat) sa nu iei de bun primul lucru care iti vine in minte. Ceea ce vrem, mu este si ceea ce ne face fericiti. Noi vrem anumite lucruri pe baza a ceea ce credem ca ne face sa ne fie bine. Dar nu cunoastem tot ce este dupa. De asta, urmeaza o oportunitate si adu pasiunea cu tine, indiferent ce o sa faci.

A, si ca al doilea sfat, o cariera nu este totulwinking

Muta bafta si succes iti doresc!

| 2420 a răspuns:

Poți alege un liceu de Arte Plastice, ar fi cel mai înțelept lucru pentru tine.