| DanaX a întrebat:

As dori sa slabesc in jur de 10kg in cam o luna si jumatate, insa am nevoie sa-mi dati o dieta eficienta pe langa faptul ca voi face mult sport.Precizez ca am 15 ani, 1, 69 inaltime si 59 kg happy.

Răspuns Câştigător
| Gabitzzza a răspuns:

Buna! 15 ani am si eu si te asigur ca te-ai gandit la o greutate absolut normala si eu am cam aceeasi inaltime ca tine doar ca cu cativa cm mai putin si am 50 de kg. Te asigur ca nu poti face asta ca batand din palme trebuie sa ai rabdare si sa iei incetul cu incetul pentru ca e posibil sa poti slabi si odata ce te vezi ajunsa la 50 de kg sa incepi sa te ingrasi din nou si atunci greu te vei mai opri. Tu avand un regim de viata nu prea sanatos asta dovedind-o faptul ca te-ai ingrasat e greu la inceput cel mai greu asa ca dupa parerea mea nu incepe dint-o data ia-o usor. Incepe incetul cu incetul sa renunti la paine ( de tot dupa parerea mea asta am facut si eu de altfel) apoi limiteaza-te la dulciuri pana la excluzi de tot ( aici si eu am probleme desi nu am o greutate absolut normala tin la silueta mea si nu vreau sa ma ingras si tot incerc sa le exclud cu painea am reusit, dar cu dulciurile mai am mult de lucrat cred ca niciodata n-o sa renunt la ele, dar ma limitez oricum si cea mai buna metoda e sa le inlocuiesti cu fructe care iti plac la mine merg foarte bine nectarinele, merele, strugurii dar ai grija la banane eu zic sa le eviti si pe astea) apoi renunta la bauturile carbogazoase nemaiatingandu-te de cola sau pepsi care sunt cele mai prapadite dupa parerea mea contin zaharuri si calorii goale care nu fac altceva decat sa te umfle. Apa carbogazoasa inlocuieste-o cu cea plata. Rau va fi la inceput caci am vazut pe propria-mi piele dar vei vedea ca nu te vei mai balona si apa o vei elimina mai repede din corp. Spune-le adio si produselor de patiserie, semintelor, pastelor, alunele, rontaielile aiurea si painii asa cum am mai spus si mai sus. Dimineata incearca sa ai un mic dejun bogat pentru ca masa de seara trebuie sa o excluzi ( asa cum ti-am mai zis ia-o usor nu dintr-o data pentru. ca nu vei face fata). Incearca sa iti faci poftele pana in ora 14 si masa de seara sa fie pana in 19 la inceput si apoi pana in 18 dupa aceste ore nu mai consuma decat apa. Pe parcursul zile te sfatuiesc sa mananci la masa putin mai mult decat de-a lungul zilei sa stai numai in gustari gustari si daca vor mai exista aceastea sa constea in fructe. Incearca sa iei micul dejun pe la ora 9 chiar si mai de dimineata daca poti, pranzul pe la 12 13 apoi pe la 16 poti lua o gustare mica, iar la 18 poti cina. Incearca sa nu sari orele de somn caci si acestea duc din pacate la dereglarea metabolismului sad. Sa nu uitam nici de exercitiile fizice cele mai eficiente par sa fie alergarile daca iti permite locul si timpul perfect ar fi ca dimineata si seara sa alergi cat poti tu de mult incepe usor marind doza treptat. Daca nu fa tipica incalzire dimineata dupa care sa incepi sa faci genoflexiuni si abdomene. Daca esti neobisnuita de tot incepe cu 20 marind doza cat poti de mult eu una am ajuns la 200 dar i-o treptat. In atentia abdonemelor ai coloana ta dupa ce la faci trebuie sa te si indrepti asa ca tot acelasi numar de abdomene le faci dar pe burta ( chiar daca e aiurea primele dati te obisnuiesti). Daca mai ai intrebari poti sa mi le pui eu pot sa scriu aici pana maine, dar ma opresc pentru a nu te plictisi, sper sa nu o fi facut-o deja! Multa bafta! happy

| DanaX explică (pentru Gabitzzza):

Cu siguranta nu m-ai plictisit si iti multumesc pentru toate sfaturile, imi sunt de folos! happy

| Gabitzzza a răspuns (pentru DanaX):

Daca mai ai nevoie de ajutor ma poti contacta oricand! big grin Merci de funda!

4 răspunsuri:
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Ai putea folosi cunoscuta dieta Dukan!
Reusesti sa slabesti destul de usor!
Apropo..nu ai nevoie sa slabesti 10Kg! Greutatea de acum este foarte buna, dar mai mult de 5KG chiar nu este cazul.
Succes!

| CoSmY12 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa te lasi te paine de tot si in al doilea rand trebuie sa mananci mai putin.Cam de 1-2 ori pe zi