| anonim_4396 a întrebat:

As vrea niste sfaturi.De ce oamenii sunt rai si vor sa te schimbe si se cred superiori? Ideea este ca, am 18 ani, si sunt mai copilaorasa.Nu ma consider,pentru ca stiu cine sunt, dar prietenele mele ma tot bat la cap ca de ce nu vorbesc cu fete mai mari, si ca vorbesc cu delea mici.Na,ma afecteaza chestiile astea, sunt uneori sensibila.Am aceasta problema.Din punct de vedere financiar stau cat de cat,dar nu cat sa fac parada modei, si pentru ca nu pot face asta, nu pot sa imi dau cine stie ce fite pe scurt.Si nu stiu ce problema ar fi ca vorbesc cu fete mai mici,am tot timpul de acum incolo sa vorbesc cu fete mai mari,dar ideea e ca ele se cred superioare,desii sunt mai mici decat mine,dar si inca un baiat,tot din anturaj, care este mai mic decat mine, se crede superior tot pe chestia asta.Na,ascult sfaturile, nu zic, dar cand imi vine o critica, ma afecteaza.Plus ca, pot sa imi dea sfaturi si atat, nu sa ma forteze.Cand imi intra pe o ureche,analizez si eu, ca nu sunt asa de copil, si ma ocup singura de situatie.Cum as putea arata oamenilor ca sunt rece,ca sunt o indiferenta,superioara si toate cele? Adevarul e ca as vrea si eu sa ma comport matur,si ma refer ca sa vorbesc cu cele mai mari,sa imi fac relatii multe,dar cu baieti frumosi,alte aspecte nu ma deranjeaza,ma cunoaste lumea, dar cica-s cuminte de fel, sau tacuta.Nu am papagalul sa vorbesc nonstop.As vrea sa port o masca, la un moment dat voi fi eu insumi :o fata matura, si care nu o mai ia in ras lumea.Am avut probleme pe chestia asta,ca sunt cuminte,ma supar,nu prea rad des sau zambesc(sunt mai serioasa),pentru ca am avut niste probleme financiare,noi ca familie, si asta m-a facut sa ma izolez cand eram mica,acum nu mai este asta.Dar,avand parintii protectivi,foarte protectivi,care ma trateaza ca pe un copil na,creca se intelege ceva din asta. Daca e menit cineva si in privat sa ma ajute, sa imi trm mesaj, as avea nevoie de un "psiholog" pentru ca astea-s probleme mici fata de ce am eu in realitate.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Problema nu e la tine, problema e la persoanele care te inconjoara.
Se mai intampla in unele grupuri sa fie acele persoane care vor mereu ca ele sa aiba dreptate, si toti sa faca cum vor ei, chiar, daca ceea fac ei este gresit.
Ei bine, genul asta de persoane sunt si prietenii tai, cei care iti reproseaza aceste aspecte, ar trebui sa te feresti de ei.
Sau cel putin nu trebuie sa le bagi in seama cand iti reproseaza asemenea chestii.
Asa, ca o comparatie, ei sunt genul ala de persoane care te provoaca sa fumezi, doar sa devii depedenta ca mai apoi sa aiba ei de unde imprumuta tigari.
Daca stii glumele alea, ei nu sunt prieteni, sunt "serpi".

| MădălinaMaya055 a răspuns (pentru OldSoul):

Intr-adevar ai sesizat un lucru foarte important:oamenii care ma inconjoara.Am facut odata un eseu despre asta, cum ne pot influenta personalitatea.Va trebui sa ma expun cat mai mult, pentru a descoperi persoane, si de nu sunt din apropiere, si sa le selectez care mi se par mie ca m-ar face sa evoluez.

| OldSoul a răspuns (pentru MădălinaMaya055):

Asa e.
Era o vorba, inconjoara-te mereu de oameni de la care ai ce invata.
Cei care te critica, si te trag in spate, sunt oameni toxici.

9 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Si de ce ma rog te-ar interesa ce zic altii? iti fac ei/ele toate poftele de au o importanta asa mare?
Si eu am stat intr-un mediu in care nu prea aveam ce sa zic asa ca stateam ca mutu' in treaba mea.Ca cineva avea vreo problema cu mine, putin ma interesa, asta se intampla din pura invidie.
Nimic nu este mai enervant decat sa vezi ca invididul/a de langa tine nu da doi bani pe tine, pe scurt, sa fii ignorat/a.

| Andreeush a răspuns:

Fii indiferenta cu cei care nu merita atentia ta.
Fetele alea nu iti sunt prietene cu adevarat, indeparteazale.
Nu trebuie sa multumesti pe toata lumea, trebuie sa faci exact ceea ce iti place. Lumea vorbeste din invidie.
Fii tu insati, nu ceea ce vor altii sa fii.

| MădălinaMaya055 a răspuns (pentru Andreeush):

La inceput ne-am inteles super bine, insa acum mi-am dat seama ca una dintre ele a bagat zanzanie si cearta, dar eu deabi acum mi-am dat seama de asta.Mi-a furat bff-ul, iubitii si lista poate continua.Si sunt sigura ca profita dupa urma tuturora, cred ca nu e o chestiune directa, problema este la ea.

| Andreeush a răspuns (pentru MădălinaMaya055):

Evita astfel de persoane.

| ibaal a răspuns:

Fii tu!
Nu ai sa multumesti pe toata lumea vreodata!
Asa ca ...nici nu incerca!
Si scapa de asa zisele prietene ale tale, pentru ca astea nu par a te critica constructiv, ba mai de graba in bataie se joc si clar se cred superioare si fata de tine!
Pentru toti exista cineva!
Asa ca, de ce te-ai schimba pentru terti insignifianti, cand cineva abia asteapta sa-ti fie prieten/a sau iubit pentru cine si ceea ce esti!
O viata ai! Chiar ai vrea s-o traiesti incercand sa ii multumesti pe altii sau sa traiesti cat mai frumos pentru tine!? happy

| SaraMinodora a răspuns (pentru ibaal):

Exact

| MădălinaMaya055 a răspuns (pentru ibaal):

Adevarat,altii abia asteapta sa aiba o prietena ca mine, iar eu stau sa multumesc "serpii".