| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa incep sa scriu o carte! Am idei, imaginatie, tot, dar nu stiu cum sa incep! Dati-mi si mie niste idei. Ar trebui sa descriu putin cadrul?
Voua cum v-ar placea?

5 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Începe prin a descrie unul dintre personajele secundare, aspect, vârstă, ocupaţie, domiciliu, prieteni, interese, pasiuni, etc. după care, încet-încet să ajungi la personajul principal, cu legături între personaje, conflicte, suişuri, coborâşuri, etc. Mult succes!

| Adi132002 a răspuns:

Depinde de ce vrei sa scrii eu am citit carti si am vazut ca majoritatea cartilor incep cu o idee si aceasta este dezvoltata si urmata de o intamplare insa daca tu vrei sa scrii ceva de genul jurnalul unui pusti trebuie sa folosesti altceva la inceput si depinde de tine cum iti vezi lumea imaginara si daca vrei ca cineva sa iti citeasca cartea trebuie sa aiba un inceput interesant caci asa cititorul va fi mult mai mult interesat. Eu daca incep sa citesc o carte si daca inceputul e plictisitor cu o descriere lunga si fara epitete metafore si... nu o mai citesc si o las.

| NOsay a răspuns:

Da, trebui descris, povesteste locul, descriel.nu uita de personaje descriele si nu uita de ocupatiile lor

| Belly a răspuns:

Depinde ce vrei sa scrii poti sa incepi asa ....era o dimineata insoita de vara tocmai ma mutasem din new york in forks un orasel ploios si plictisitor si apoi continui ...mna adica eu iti spun inceputul acesta iar la inceputul asta tu trebuie sa fii rolul principal si sa povestesti happy

| Alexandru_Bucur_1993 a răspuns:

Incepe cu descrierea locului natal al personajul si cu o parte din copilaria acestuia