| DuuuDiiiiXXXXX a întrebat:

.as vrea sa scriu si eu o carte si as dori parerea voastra...am luat aici un mic fragment dintr-o carte si as dpori sa il continui eu cum stiu si as dori sa vad cum il continuati si voi.
Va scriu fragmentul si daca vreti sa ma ajutati il continuati:
"Afara s-aprindea clipa de argint a cerului pe inserate..melancolia umbrelor fara de soare si de luna, clipa cand nimeni nu-ndrazneste sa aprinda lumanarile subt ochii zilei care vede inca..."de aici continuati voi.
Ar insemna enorm pentru mine sa ma ajutati..va multumesc si va rog ajutati-ma!
Funda :*
Scuzati-mi categoria :X

3 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Poti sa o transformi in poezie. Aduce a simbolism, chiar daca ii lipsesc ritmul si rima.

Daca vrei sa scrii un roman, problema se adanceste. Pot sa iti dau cate idei vrei, dar intr-un roman cu un numar considerabil de pagini trebuie sa stii ce o sa se intample, sa iti cunosti lumea, personajele, sa stii de ce sunt in stare si ce ii chinuie pe interior, frustrarile si dorintele lor, ce ii leaga si ii dezleaga; plus conflictele din text, intrigi, ciocniri, schimbari neasteptate de situatie, discrepante hotaratoare de destine intre mobilurile interioare ale eroilor etc.
Ce vreau sa spun e ca epicul presupune mai mult decat descriere. Sansele pentru o actiune captivanta cresc odata ce ti-ai planificat cartea. Mai ales ca esti la inceputul ei si toate actiunile duc - constient sau nu - catre ceva, un fapt mai mare, suprem, care pune in miscare universul.
Pe deasupra te-ar ajuta sa iti alegi o directie, un gen, un curent literar in care ai vrea sa se incadreze.
Revenind, nu-ti voi spune decat ca genul ala de moment pe care il descrii aduce ori a gotic (horror combinat cu romanticisim), ori a lume subterana - hoti, criminali, renegati, sectanti religiosi, ocultisti etc.

Sper ca ti-am fost de folos big grin.

| T1ramisu a răspuns:

Pai daca vrei sa scrii o carte te decurci nu ne intrebi pe noi. Poate vrei sa-ti scriem si cartea.

| DuuuDiiiiXXXXX explică (pentru T1ramisu):

Uite nu vreau sa imi scrieti cartea.mi-as dori foarte mult sa stiu cum ati continua voi..sa stoiu mai multe pareri poate imi vor prinde bine in viitor big grin