| michaella_2494 a întrebat:

as vrea sa stiu. compatibilitatea intre zodiile: varsator-rac si intre
scorpion-varsator. Daca este prea "greu" sa scrieti. mai bine dati-mi un link. multumesc anticipat la toti. Sunteti cei mai tariwinking

Răspuns Câştigător
| ionica56 a răspuns:

Compatibilitati zodii:
Varsator - Rac

Varsator si Rac? Aer si Apa. Credeti ca e posibil asa ceva?

Putem pleca de la premisa ca Varsatorul e prea mental iar Racul prea senzitiv; putem crede ca Varsatorul este un aventurier înnascut iar Racul este un casnic convins si de moda veche, punând astfel în opozitie o libertate imprevizibila si un conservatorism declarat, adesea orb. Un "gen de care pe care" ce poate imita oricând, într-o relatie de cuplu, celebrul conflict dintre generatii.

Nu este întotdeauna asa. Semnele incompatibile ca Varsatorul si Racul se cauta aunci când le vine vremea sa faca un salt decisiv pentru evolutia lor spirituala.

Racul are nevoie sa învete sa fie liber si sa nu mai depinda de nimeni, iar Varsatorul are nevoie sa învete sa primeasca iubire, sa se lase coplesit, invadat, "inundat" de sentimentele Racului.

Varsatorul poate scoate pentru totdeauna un Rac din cochilia sa închistatoare, tot asa cum Racul îl poate învata pe Varsator sa cunoasca lumea si prin intermediul celor cinci simturi.

Compatibilitati zodii:
Scorpion - Varsator

Scorpion si Varsator, Apa si Aer? O relatie dificila, mai bine nici nu încerci.

Tu esti Apa, Varsatorul este semn de Aer. Si, oricât de întelegator ar parea, pentru el o relatie sentimentala nu este nici pe departe un vulcan de pasiune, asa cum este pentru tine. De fapt, Varsatorul priveste orice relatie ca o modalitate de a-si îmbogati cunostintele, de a-si largi orizontul: este un semn foarte cerebral si detasat. Exact aceasta detasare a lui te va lasa pe tine nemultumit si bosmuflat, pentru ca, ori de câte ori se va duce pe la prieteni sau în oras, tu vei fi cel care ramâne acasa, iar la întoarcere nici macar nu observa ca te-ai suparat...

Nevoia Varsatorului de independenta este atât de mare, încât nici nu va întelege macar posesivitatea ta în dragoste, daramite sa se mai si conformeze (un verb pe care-l uraste din tot sufletul, de altfel). Are mult prea multe interese ca sa stea pe acasa, iar tie-ti place sa stii mereu unde îti este perechea...

Varsatorul este vestit pentru obiectivitatea rece cu care abordeaza orice problema, iar când ai sa-ncerci sa-i spui ca te deranjeaza iesirile prea dese prin oras, pe le zeci de prieteni, o sa se-ncrunte: nu întelege el prea bine, cum adica sa te deranjeze? Ce, n-ai si tu viata ta de trait? Doar n-oi fi vrând sa stai împreuna cu partenerul 24 de ore din 24, nu? Asa sunt semnele de Aer, nu se potrivesc prea bine cu Apa.

FUnda?love struckPSer ca te-am avutat!:*

4 răspunsuri:
| Slow a răspuns:

Compatibilitati zodii:
Varsator - Rac

Varsator si Rac? Aer si Apa. Credeti ca e posibil asa ceva?

Putem pleca de la premisa ca Varsatorul e prea mental iar Racul prea senzitiv; putem crede ca Varsatorul este un aventurier înnascut iar Racul este un casnic convins si de moda veche, punând astfel în opozitie o libertate imprevizibila si un conservatorism declarat, adesea orb. Un "gen de care pe care" ce poate imita oricând, într-o relatie de cuplu, celebrul conflict dintre generatii.

Nu este întotdeauna asa. Semnele incompatibile ca Varsatorul si Racul se cauta aunci când le vine vremea sa faca un salt decisiv pentru evolutia lor spirituala.

Racul are nevoie sa învete sa fie liber si sa nu mai depinda de nimeni, iar Varsatorul are nevoie sa învete sa primeasca iubire, sa se lase coplesit, invadat, "inundat" de sentimentele Racului.

Varsatorul poate scoate pentru totdeauna un Rac din cochilia sa închistatoare, tot asa cum Racul îl poate învata pe Varsator sa cunoasca lumea si prin intermediul celor cinci simturi.
Este deci posibila o astfel de relatie, în care creativitatea fecunda a Racului îsi poate gasi expresia si manifestarea prin inventivitatea si originalitatea mentala a Vasratorului.

O relatie în care Racul va plonja catre arhetipurile fundamentale ale omenirii, iar Varsatorul le va concretiza, spontan, în noi productii mentale pentru generatiile care urmeaza.

Adesea, un cuplu Varsator-Rac chiar poate schimba lumea.

Compatibilitati zodii:
Varsator - Scorpion

Varsator si Scorpion. Ce relatie între Tariile Cerului si Abisurile Pamântului!

Diferenta de nivel maxima! Si o forta pe masura între doua extreme fara de care viata noastra ar fi, totusi, imposibila.

Varsatorul pare sa-si nege originile terestre, iar Scorpionul pare sa uite de idealul sau celest; unul tinde sa se înalte iar altul sa coboare.

Este, practic, o relatie între Semne zodiacale care comunica, cel mai adesea, pe frecvente complet diferite. O combinatie pe care multi o considera imposibila sau foarte dificila, întrucat Varsatorul nu are rabdare cu natura emotionala, introvertita si adeseori geloasa a Scorpionului, în vreme ce Scorpionul va tolera anevoie sau deloc independenta nepasatoare a Varsatorului.
Atractia erotica initiala este stimulatoare, fascinanta chiar, dar toanele imprevizibile ale uranianului si posesivitatea plutoniana pot genera destul de des rupturi relationale.

Totusi, curajosii (daca ne referim la Varsator) sau rabdatorii (în ceea ce-l priveste pe Scorpion) pot atinge, în ciuda tuturor pariurilor si a prognostocurilor defavorabile, fericiri în doi greu de imaginat. Asta pentru ca Varsatorul aduce cu el o stare divina de puritate în iubire, iar Scorpionul o forta irezistibila de regenerare afectiva.

In acest fel, relatia dintre Tarii si Abisuri este cea a schimbului permanent de idei, a stimularii reciproce, în care inteligenta uraniana alimenteaza intuitia si inspiratia plutoniana.

Riscul este acela al fragilitatii Varsatorului în fata unor eventuale atacuri în forta ale Scorpionului.

:*

| MelissaGreenEyes a răspuns:

Eu sunt varsatoare si nu ma inteles bine cu raciiangry
dar cu scorpionii da

| UnZambet a răspuns:

Buna big grin Eu sunt rac dar nu am fost pana acum cu varsatori... dar am gasit ceva ce sigur iti va placea si te va ajuta :* Varsator - Rac:
Racul cauta intotdeauna succesul si siguranta in dragoste. Varsatorul cauta, in schimb, statut si prietenie, deci este usor de inteles de ce aceste doua semne se atrag. Daca Racul si Varsatorul au aceleasi tinte si aspiratii, prognoza este foarte buna pentru dragoste si posibil casatorie. Varsatorul va gasi un bun ascultator in Rac si se va simti in siguranta cu prietenia si natura pasionanta a Racului. Lucruri inexplicable se intampla cand Racul (Luna) sta langa Varsator (Uranus - planeta a surprizelor). Aceasta combinatie merita o sansa. Daca cei doi cauta neobisnuitul, inexplicabilul sau surprizele la orice colt, nu trebuie sa caute prea departe. Pentru ca relatia sa mearga, Racul va trebui sa iubeasca si sa dea libertatea necesara Varsatorului, in timp ca partenerui sau va trebui sa fie mult mai atent la fragilitatea Racului. Racul are nevoie sa inteleaga ca Varsatorul traieste pentru petreceri si Varsatorul trebuie sa inteleaga nevoile Racului de a se simti iubit si in siguranta.
Varsator - Scorpion:
Aceasta poate fi o relatie care sa combine elementele de surpriza cu prietenia. Nu vor exista niciodata clipe mohorate intre cei doi si impreuna vor trai momente memorabile, alaturi de prieteni sau in intimitate. Grupurile de societate si petrecerile vor mentine relatia stimulanta. Varsatorul va mentine sexualitatea Scorpionului sub control emotional. Ambele semne isi doresc independenta si vor impartasi talentul creativitatii. Amintiti-va ca atat Scorpionul, cat si Varsatorul sunt semne fixe, deci incapatanarea poate fi o problema. Scorpionul va fi nevoit sa isi tempereze posesivitatea si Varsatorul va trebui sa o lasa mai moale cu distractia ca stil de viata. Aceasta relatie va fi o provocare!

Sper ca iti vor fi de folos big grin TU doar fi atenta, nu trebuie sa te iei mereu dupa asa ceva big hug