| dary1997 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu care sunt tendintele anului 2011 primavara (ce culori se poarta etc.). Mc mult!

Răspuns Câştigător
| ciufiXXXXXX a răspuns:

Neon color block

Color Block Christopher Kane
Se iau cel putin doua culori tari, de preferinta neon, si se amesteca in cel mai placut mod. Marc Jacobs pentru Louis Vuitton, Jil Sander si Christopher Kane sunt printre cei care au ales sa isi construiasca colectiile in jurul acestor coordonate cromatice.
Regula de baza este ca nu exista nici o regula de asortare a culorilor. Daca totusi simti ca este prea mult, atunci alege o fusta maxi intr-o nuanta puternica ( honeysuckle sau peapod ) pe care sa o porti cu un top alb, simplu.

70s

Fendi
In aceasta toamna-iarna am avut parte de reintoarcerea siluetelor clos, in A, specifice decadei 50-60 si iata ca noul sezon 2011 va continua reciclarea formelor si a stilului caracteristic anilor 70. La fel cum am vazut odata cu prezentarea noii colectii "L'ile Nue" by Corina Vladescu, inspiratia acestei tendinte vine de la fashion icon-urile acelei perioade: Bianca Jagger si Brigitte Bardot.
Fuste ample 3/4 ca lungime, sacouri si deux pieces, pantaloni drepti si largi cu talie inalta, toate incinse in talie cu o curea. Alege sa cizelezi look-ul rock 'n roll prin piese sofisticate si feminine: bluze si camasi din matase, pantaloni largi si fluizi. Accesorii precum ochelari maxi a la Jackie Onassis si detalii romantice gen funde iti vor desavarsi look-ul de inspiratie 70s.

All White

Chloe
Pe langa explozia de culori neon, moda s-a gandit ca totusi sa tempereze un pic spiritele. De aceea, designerii ne-au oferit o altenativa: o vara all white! TInute complet albe, romantism potentat de usoare transparente, dantele si macrameuri.
Opteaza pentru rochii albe clos, a caror lungime se termina cu putin sub genunchi, sau rochii pana in pamant, fluide, tinuta accesorizata cu piese colorate - coliere oversized, bratari multiple si sandale in culori neon a la Prada.
Vara va trece mai ingaduitor si chic intr-un astfel de outfit all white.

Mix print

Mix Print - Prada
Primavara natura renaste si odata cu ea si nebunia imprimeurilor. Portocale si vegetatie la Diane von Furstenberg, flori marunte multicolore la D&G, flori mari pe rochii maxi la Jil Sander si... maimute la Prada.
Si mai uita inca o regula de stil pentru ca Miuccia Prada iti da voie sa combini dungile cu motive etno, florale sau cu... maimute, dupa caz.

Punk

Punk - Balmain
In fiecare an Balmain da tonul multora dintre colectiile brandurilor mass market precum H&M si Zara. Directia punk / military a fost instituita acum mai bine de 4 sezoane si continua, astfel incat inca iti vei putea purta sacourile cu umeri structurati, topurile cu detalii metalice si pantalonii scurti din denim. In timp ce Balmain accesorizeaza totul cu un frumos model de pantofi kitten heels, dand tinutei un aer mai cizelat, Balenciaga ne propune bocancii din piele colorata lacuita si cu catarame orizontale.

Dupa un sezon toamna-iarna in nuante de gri, bejuri calde si camel, primavara ce vine aduce cu sine o simfonie de culori, un festin vestimentar ce nu poate garanta altceva decat voie buna... vizuala, cel putin.

Pantone - institutul insarcinat cu determinarea culorilor vedeta ale sezonului - a desemnat primavara-vara lui 2011 "An Exotic Journey", "honeysuckle" fiind incoronata culoarea sezonului. Honeysuckle este o nuanta de roz rosiatic, o culoare jucausa si vibranta

funda?big grin