| DunkelheitBu a întrebat:

aseara am incercat sa meditez, asa cum se face, pe intuneric.
(eu am o teama groaznica de intuneric cand sunt singura)
Am aprins o lumanare si am trecut in pozitia lotus... Pam, pam, pam, nu puteam sa ma concentrez pe absolut nimic, dar mite sa imi depun energiile etc.
Imi batea inima atat de tare, cred ca urma sa imi iasa din piept, nu am stat mai mult de 2 minute.
Intrebarea e : cum sa fac sa nu mai imi fie frica de intuneric?

Răspuns Câştigător
| Yvonne001 a răspuns:

Hi! Scuze ca iti raspund tarziu dar poate te ajuta.
E foarte bine sa meditezi! Budistii faceau asta mereu! Nu e de mirare ca erau asa inteligenti... Si eu fac asta. Si ma ajuta. Meditare inseamna sa te gandesti profund la ceva sau pur si simplu sa iti eliberezi mintea. In legatura cu frica: frica nu vine decat atunci cand ne gandim la viitor. De exemplu tu te gandesti ca ar putea sa t-i se intample ceva rau. Daca in 2 minute nu ti s- intamplat nimic iti garantez eu ca nici nu o sa se intample. Fi tare si mediteaza in continuare.PACE! Funda plz?

1 răspuns:
| DuRR3xX a răspuns:

Nu stiu daca aceste temeri pot fi inlaturate; unele raman cu tine pe viata, insa altele dispar facand lucrul de care iti este frica. Uneori frica iti este prieten!