| Callmebaby a întrebat:

Astăzi a fost prima zi de liceu intr-o localitate nouă. Nu a fost deloc asa cum m-as fi așteptat. Cei care veneau din acea localitate( fosti colegi, prieteni, etc) au format un grup mai mare si fac oarecum pe 'sefii'. Restul, cred ca vreo 10 sau mai putin stau foarte 'izolați', printre care si eu. Pe telefon, cu ochii pe pereti, citesc o carte, asculta muzica la casti. Cand am intrat in clasa am salutat si nu mi-a raspuns absolut nimeni. Bancile sunt pentru 3. Ieri stateam cu 2 fete(probabil cunoștințe) si azi au plecat amândouă din banca. In banca de langa sunt 2 copii mai timizi(o fata si un băiat). Aș incerca sa vorbesc cu ei, sa-i intreb daca ma pot muta cu ei(nu vreau sa stau singura in banca si mai sunt alti 2 copii care stau tot singuri). Mi-e frica sa nu ma respingă, nu stiu cum sa ii abordez si nu sunt cea mai buna persoana la dialog, e mai greut până imi dau drumul. Ce pot sa fac? Asa este peste tot? Este un liceu cu pretentii ridicate, dar nu exagerat. Ar trebui sa 'risc'? Multumesc pentru rabdare, am scris aici ditamai romanul

Răspuns Câştigător
| Cameliakafka a răspuns:

In primul rând nu, nu ai scris un roman, ai scris ce simțeai, propriile temeri și frustrări și asta e ok, asumă ți în loc să cauți scuze pentru că asta reflectă nesiguranță.
În al doilea rând, nu te îngrijora cu privire la faptul că nu ai primit un răspuns, în contextul ăsta nici eu nu te aș fi salutat pentru că îmi lipsește curajul, iar primele zile de școală îi pun pe cei mai timizi în situația de a crede că oamenii poate nu ar vrea să vorbească cu ei și nu s-ar merită să spună ceva. La fel ca răspunsul anterior reamintesc că nu te trebuie să fii prea insistentă, cât mai simplu și prietenos cu putința, unii din noi au carențe în a se simți relaxanți cu persoane necunoscute.
Nu te teme de refuz, o să te tot lovești de el, nu lasă asta gândurile de genul să te influențeze. Gândește că și ei se află în aceeași situație, și ei sunt emoționați cu privire la noua conjunctură în care se află, și ei au temeri și ei se tem de respingere. Interacțiunea umană e firească și oricum nu vei rămâne izolată până la sfârșitul anului, legarea prieteniilor e ceva inevitabil, chiar dacă se vor manifesta doar la școală.
Sper că te va ajuta răspunsul meu. Mult succes!

Răspuns Apreciat de Editori
| devilshelp a răspuns:

Iti spun o chestie: oamenilor timizi nu le plac cei care vorbesc prea mult. Incearca sa vorbesti cu ei, dar nu sa fortezi conversatia. Saluta-i si intreaba-i daca poti sa stai acolo. Nu cred ca vor refuza. Intreaba-i cum ii cheama si daca stau singuri in pauze incearca sa te bagi in vorba. Bafta!

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Baga-te in seama cu astia cumintei cat mai repede ca deja din prima saptamana se formeaza grupuletewinking

| CodrutElian1990 a răspuns:

Timpul o sa rezolve problema. O sa va cunoasteti si o sa fie bine.