| MessWop a întrebat:

Hei TPU, numele meu e Claudiu, luna aceasta fac 16 ani şi trec în clasa a IX-a la liceu. De când mă ştiu, tatăl meu a fost un om rău şi nu m-a lăsat să mă bucur de copilărie aşa cum am vrut. Mereu m-a ținut în casă şi nu am avut voie să îmi fac prieteni sau să vorbesc cu oameni, a trebuit să stau doar în camera mea, astfel din lipsa de activitate fizică am 1, 60 înălțime. Eu nu am niciun prieten fizic, am avut doar câțiva online, dar s-au plictisit de mine şi m-au lăsat baltă, am putut vorbi doar cu doi sau trei colegi de clasă, acum că şcoala s-a terminat nu mai am cu cine vorbi. Pe ziua de astăzi, când stăteam în parc de unul singur pe bancă, am văzut că în partea cealaltă s-au adunat un grup destul de mare de copii de aceeasi vârstă cu mine, unii dintre ei aveau prietene şi se distrau de minune. M-a durut sufletul când am văzut că se uitau la mine râzând şi făcând glume pe seama mea.
Am nevoie de câteva sfaturi şi VĂ ROG fără mişto. Nu am prieteni şi nici prietenă, îmi petrec zile în şir în camera mea întunecată cu pereți gri şi nu ştiu ce să fac. Nu începeți cu "du-te la alți copii prin parc şi întreabă dacă vreți să fiți prieteni" că nu merge aşa, am mai încercat. Sunt urât, pitic şi nu ştiu să vorbesc cu alții sau să glumesc, sunt respingător(pentru mine nu e valabilă chestia aia că fiecare e frumos în felul lui). Nu ştiu ce să fac, vreau să îmi schimb viața, ce pot face?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bluestar15 a răspuns:

Salut, sunt multe lucruri pe care le poti face (asta e partea buna). Cunoaste persoane online din zona ta (poti pleca de la faptul ca aveti aceleasi hobby-uri sau de la un subiect comun de discutie etc.) si pastreaza legatura cu acele persoane (vezi sa fie persoane ok, persoane care sa te ajute sa te dezvolti, e bine sa fim atenti in cine avem incredere) si apoi intalneste-te in realitate cu acele persoane. Practica un sport, ajuta enorm atat fizicul cat si psihicul. Gaseste cateva hobby-uri care sa te dezvolte ca persoana (lectura, pictura, astronomia etc.), citeste cartea "cei sase stalpi ai increderii in sine" de Nathaniel Branden (o gasesti pe net) si aplica exercitiile din cartea respectiva. Rugaciunea si spovedania ajuta mult si ofera multa liniste sufleteasca. Cauta sa stai departe de lucrurile care simti ca te trag in jos si fa-ti o lista cu scopuri pe care iti doresti sa le atingi, iar apoi cauta sa pui in practica metodele prin care iti poti atinge acele scopuri. Fa o lista cu toate obstacolele care te tin inchis in casa si incearca sa gasesti 3-4 solutii pentru fiecare problema (imagineaza-ti ca ai da sfatul acesta altcuiva, ce anume i-ai spune? O sa vezi ca functioneaza si ca vei gasi cateva solutii care sunt potrivite pentru tine). Incearca sa nu iti creezi o imagine negativa despre sine (facand asta te vei trage in jos), esti un adolescent care merita sa aiba si prieteni si o relatie cu o fata, iar obstacolele care au aparut in calea ta pot fi depasite. O sa vezi ca lucrurile astea se vor schimba depunand un pic de efort pentru tine insuti si luand decizia sa iti schimbi viata in bine. Toate cele bune! happy

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum de esti doar clasa a IX-a la 16 ani?
Trebuia sa fii cel putin a Xi-a. Ai ramas repetent?

| MessWop explică (pentru Violleta2022):

Nu, am intrat in clasa a I-a la 8 ani pentru că nu am mai găsit loc la nicio şcoală.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MessWop):

Pai scoala se incepe la 6 sau 7 ani, nu la 8
Si eu si copii mei am terminat la 17 ani tot liceul, 12 ani de liceu.
Tu cand termini la 20-21?

| CIaudiu a răspuns:

Din ditamai intrebarea in care a fost prezentata o problema sociala grava, minunata noastra Jassmina n-a interesat-o decat cum de este baiatu' in clasa a 9-a cand trebuia a 10-a. Halal de femeie mai poti fi Jassmino. Si te mai dai usa de biserica pe aici. Cand ti s-a spus ca dai multe raspunsuri total ampulea... ai stat sa ne dai block. Dar na, asa sunt babele. Niste comuniste frustrate pe societatea tanara.

| alexalx1234 a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu vezi ca a spus ca la 17 ani ea si copiii ei au terminat 12 ani de liceu? Poate sunt prost, dar stiam ca sunt doar 4 ani de liceu, nu 12.

| CIaudiu a răspuns (pentru alexalx1234):

rolling on the floor rolling on the floor moor ba. E clar cu ea.

| alexalx1234 a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu vezi ce răspunsuri dă?

în 8 Septembrie | Jassmina a răspuns:
Nu! Lasi munca intr-a 12-a si acorzi tot timpul pe acre-l ai invatatului, ca de liceul asta depinde viitorul si cariera ta pe urmatorii 40 de ani.
Meditatiile sunt pentru prosti, fiindca un copil silitor si ambitios, nu are nevoie sa fie supravegheat ca sa-si faca temele, putand lucra singur acasa la fel de bine, dar fara sa plateasca altora, doar ca sa-l supravegheze.

| CassiusAlexander a răspuns:

La 16 ani trebuia să fii a X-a nu a IX-a.
Nu din cauza lipsei de activități ai 1.60, n-are treabă. Spunând asta nu faci decât să te acuzi și mai mult și să pui și mai multă vină aiurea pe spatele tău. Ești scund că așa e geneticul tău.
Nu te crede prea important, slabe șanse să fii râs de tine cu adevărat, îți faci tu scenarii în cap.

Dacă te ajută cu ceva știu un băiat care are aceeași înălțime ca tine, are și prieteni și iubită și nu are nicio problemă. De fapt știu un băiat la sală chiar mai scund(adult în toată firea), care are dwarfism. Și chiar și așa arată bine și o duce bine.
Piedicile mai mult ți le pui tu.
Ok, spui că ești urât. Dar vrei să schimbi asta? Sau îți convine așa? Normal că unele lucruri nu le poți schimba. Dar poți să faci niște sport, să mergi la dermatolog dacă ai probleme cu pielea, să îți aranjezi părul sau să ai haine potrivite. Câte ceva sigur poți face. Dar poate nu vrei.
În schimb faptul că nu vorbești cu lumea e stric vina ta. Nu zic, nu trebuie să vorbești cu mulți, nici eu nu am vreun interes din a avea 100 de prieteni. Dar dacă te plângi că n-ai prieteni fă ceva. Dacă nu faci ceva, nu te mai plânge.

| MessWop explică (pentru CassiusAlexander):

Ascultă, trec abia acum la liceu pentru că am intrat la şcoală mai târziu din lipsa locurilor. Şi înălțimea mea e din cauza lipsei de sport. nu am avut cum să fac sport, ok? Nu mă cred important, nimeni nu mai era în spatele meu decât copaci, m-am uitat în spate şi nu era nimeni (în fine). Venind vorba de look, mă îmbrac normal, modern (când zic modern nu mă refer la haine de fițe), frizura n-are treabă e ok cum arată şi coşuri nu prea am. Mereu încerc să mă schimb în mai bine, dar nu prea îmi iese.
Cu lumea nu vorbesc că nu vreau eu, ci pentru că nu am habar cum să îmi cunosc noi persoane, am temeri şi nu e aşa uşor. nu ştiu ce să fac în această privință.