| ionut51bor a întrebat:

ma confrunt cu o problema si cer ajutor aici pe mediul online, inainte de a o face in viata reala. Rog seriozitate.
In aceasta Sambata am fost intr-un pub in oras la mine, si s-a facut discoteca. Am fost cu 2 prieteni care intre timp s-au mai amestecat intre ei pe acolo. Inainte sa intru in pub, m-am ametit cu whisky in alta parte+o bere (dar nu m-a luat tare de cap). Aici in pub cand am ajuns am mai baut 2 beri si dupa aia ma simteam parca pe alta lume. Toti dansau, si prietenii mei. Si cand ma duceam la baie nici nu aveai treaba... Erai chill. Nu era nimeni agresiv, nimic. Mentionez ca asta a fost prima data cand am fost intr-o discoteca pana tarziu. Era deja ora 3.30 si aveam multe apeluri pierdute pe tel. de la parinti, si de la un frate mai mare care a trimis un taxi dupa mine. Si parintii cica au vrut sa sune la politie sa ma dea disparut ca nu le raspund... Na, ma rog in fine. De curand am implinit 18 ani, acum cateva zile. Nu ca asta conteaza. La 3.30 am primit un mesaj de la fratele meu sa ma duc acasa si ma duc spre usa. La iesire este un tip cu o caciula de iarna alba, si sta de vorba cu paznicul. Parea trecut de 30 de ani, parca un boschetar. Eu eram in graba sa ii rasp la tel si nu puteam sa deschid usa si m-am trantit un pic in el, si repede se uita la mine. Cand ies si ma pregatesc sa il sun (eram ametit tare) aud ceva in spate era ceva de genul "De ce te-ai impins in mine?" Si realizez ca atunci am primit un pumn tare in cap si ma duceam pe scari jos, noroc ca m-am tinut de gardul de langa scari. Ce sa mai fac, m-am intors parca un pic, si nu l-am retinut bine dar parea un boschetar care a crezut ca l-am luat la misto, si mai era unu. Era mai batran de 30 de ani cred. Nu aveam ce face ca imi luam bataie, asa ca m-am dus in taxi. A doua m-am gandit mult la asta(sa nu mai spun de noaptea aceea m-am simtit un pic si rau). Si apoi si azi la liceu nu m-am putut concentra din cauza asta. Sunt un tip calm si nu caut probleme, dar iata ca s-a intamplat.

Intrebarea este: Ce imi sugerati sa fac? Sa ma duc oare in pub acolo sa vb cu patronul sa imi dea inregistrarea de seara aceea pe la 3:20? sa il retin pe tip? Sa ma duc la politie oare? Ca acuma am si eu 18 ani si pot intra in probleme. Sau sa ma duc cu niste neamuri si sa il caut sa il bat? Sincer nu stiu ce sa fac... Sunt chiar nervos, nu meritam asta pentru ca nu i-am zis nimic, eram doar ametit si am fugit repede la usa...

Va multumesc mult, rog seriozitatesad

6 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Wow adevarat ce spune Michiko, imi pari un pusti nesimtit si foarte arogant. Si daca ti-a dat unu un pumn ce? te-a bagat in spital? ti-a rupt maxilaru? Ce rost are sa faci din tantar armasar?

| ionut51bor explică (pentru EnvyU):

Va multumesc la toti de raspunsuri, sper sa mai raspundeti daca vreti.
EnvyU, sa stii ca te inseli, aparentele inseala si nu ar trebui sa judeci oamenii dupa o vorba... Poate par arogant, dar nu stiu voi ce ati fi facut in locul meu. Adica mi-am luat un pumn in spatele capului pentru nimic, nici nu l-am injurat pe tipul ala, nici macar nu m-am uitat la el. Probabil ca m-a vazut mai slab atunci... Si asa se intampla cand iesi neinsotit din pub.
La liceu au fost multi care imi comentau la misto si asa se dadeau smecheri mari batausi, si nu le-am zis niciodata nimic. In mare parte, am zis ca nu se merita, de ce sa vin cu cineva sa il bat. Pot mai mult de atat. Deci sper ca nu ti-ai facut o impresie gresita despre mine, "pustiul nesimtit".

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Mergi intai la politie si fa reclamatie, pe urma politia are sa ceara inregistrarile respective, nu tu. Nu aveau ce cauta acei oameni in jurul dicotecii, gandeste-te ca vor mai fi si altii, care, poate ca se va intampla si mai rau

| ionut51bor explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Ai dreptate aici, dar nu am fost niciodata la politie... Si nu vreau sa se afle de toata lumea. Sincer nu stiu ce sa fac, pentru ca astfel de lucruri se vor mai intampla iar niste oameni ca astia nu merita sa traiasca in societate.

| Michiko a răspuns:

Nu cred ca sunt in masura sa spun asta dar zic sa iti lasi orgoliul la o parte si sa faci uitate cele ce s-au intamplat... ca nu cumva sa se intample cv mai rau... asta mai ales daca zici ca esti un tip calm car nu cauta probleme big grin

| AndreiCP a răspuns:

Prietene te sfatuiesc sa o lasi balta nu se merita, am avut si eu cateva probleme de genul aceasta, poate si acel tip era ca si tine putin ametit.Un lucru mi se pare ciudat la tine, faptul' ca pana la 18 ani nu ai fost intr-un pub/club, de asta esti pus acum intr-o postura de genu', daca ai fii patit asta la 15-16 anii, din start ti-ai fii dat seama ca nu are rost sa faci atata tamtam, acum tu judeci pentru faptul' ca ai 18 ani, e normal.

Deci in concluzie, las-o balta iar pe parcurs mai usor cu bautura ca nu duce la nimic bun ti-o zic din experienta!

Sper ca te-am ajutat!