| Lovepoison a întrebat:

Cam de 4 ani am inceput sa am niste stari de plictiseala acuta, suparatoare de acuma. Foarte rar gasesc activitati de facut sau motivatie in general. Am 18 ani, si uitandu-ma inapoi, vad o viata destul de plictisitoare, lipsita de evenimente memorabile, de prieteni, etc. Eu sunt mai nerdy si baietoasa de felul meu, si imi e foarte greu sa socializez. Nu prea gasesc, de exemplu, lucruri in comun cu multi oameni.
Cand eram mai mica, de 14 ani, nu ma deranja singuratatea. Chiar o adoram. Acum insa... Nu o mai suport. Simt ca imi ies din minti. Parca niciodata nu se intampla nimic in viata mea. Si partea financiara este si a fost din totdeauna o problema la mine. Nu am fost nicaieri in vacanta vreodata si nu mi-am serbat niciodata ziua de nastere. Nu as vrea sa cred ca lipsa banilor ma poate bloca asa mult.
Eu sunt genul de persoana care se plictiseste repede, si zau ca mi-a ajuns pana in gat plictiseala asta.
Parca mereu toti cei din jurul meu au mereu activitate, au ce face, eu stau si mor de plictiseala.
Am 18 ani, inca stau la mama acasa, si mai am un an de liceu, ca sa nu mai spun ca nicidecum nu sunt pe banii mei, la casa mea. Stiu ca momentan nu am un control foarte mare asupra vietii mele, dar mi-e asa de ciuda cum trece timpul si nu pot profita la maxim de anii tineretii.
Ce m-ati sfatui sa fac? A mai trecut cineva din voi prin ceva similar? Cum ati trecut peste?

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! シ

Nu am inca varsta ta insa si eu sunt oarecum singur si ma plictisesc.

Ca sa scapi de aceasta stare trebuie inainte de toate sa-ti schimbi un pic stilul de viata.
Poti incerca sa mergi sa practici un sport, eu unul am facut karate 6 ani si cu toate ca la inceput nu am fost un fan pe parcurs m-am obisnuit si mi-am facut multi prieteni.
Te poti duce si tu la un sport daca vrei...
Uita-te la filme, asculta muzica, uita-te la seriale/anime-uri daca iti plac si omoara-ti timpul. Gaseste persoane carora le plac aceste lucruri care iti palc si tie si discutati. Este de ajuns sa-ti faci 3 prieteni buni/prietene bune.
O sa le poti invita pe la tine, puteti sa vorbiti, mergeti prin oras, va distrati si cine stie? Poate ca asa nu o sa mai fii plictisita.

Citeste ceva bun, care sa-ti placa sau scrie chiar tu povestile daca vrei. Eu unul scriu din cand in cand, imi place foarte mult sa creez.

Fii un pic mai sociabila, iesi prin oras alaturi de cateva cunostinte *colegi de exemplu* si incearca sa te comporti ca o persoana vesela.
Incearca sa zambesti chiar daca te prefaci. Poate cu timpul o sa gasesti prieteni buni si o sa zambesti pe bune.

Vorbeste cu oamenii, nu fii retrasa ...incearca sa intalnesti persoane asa ca tine si discutati.
Cine stie, poate daca esti atenta o sa-ti gasesti si un iubit alaturi de care sa-ti poti petrece timpul.
Poate ca nu iti cauti prietenii acolo unde trebuie. Nu incerca sa te imprietenesti cu acele persoane fitoase pe care le vezi pe facebook, cu cei considerati "cool" si de bani gata.
Gaseste persoane retrase asa ca tine dar alaturi de care sa ai ce sa vorbesti.
Este greu insa nu sunt inexistente. De cele mai multe ori acele persoane sunt singure si stau in casa, asa ca tine, de aceea este extrem de greu sa le gasesti.

Eu am trecut prin ceva similar cu toate ca sunt mai mic decat tine. Am trecut peste cu ajutorul unui prieten nou alaturi de care am petrecut foarte mult timp. Mergeam peste tot impreuna iar cu timpul am inceput sa radem, sa mai glumim, sa vorbim...chiar daca la inceput nu eram foarte apropiati.

Daca nu ai prieteni atunci poate ai rude de varsta ta. Daca ai atunci roaga-le sa te ia si pe tine atunci cand merg prin oras cu prietenii lor.
Poate asa o sa gasesti si tu pe cineva ca tine.

Succes! ஜ

| peperonies a răspuns:

Pai tocmai. straduieste-te sa faci ceva ca sa reusesti in viata.

| CristinaDanciu a răspuns:

Nu am trecut prin aşa ceva deoarece am o vârstă mult mai mică decât a ta dar din câte mi-am dat seama din ce ai scris tu, pari o persoană foarte okay. M-am gândit mai bine la această "problemă" a ta, ca să zic aşa, şi am ajuns la concluzia că încă nu ai dat peste prietenii potriviţi cu care să-ţi petreci timpul şi să îţi alungi plictiseala. Cu siguranţă lipsa banilor nu este un motiv, gândeşte-te, excursiile şi vacanţele de câteva zile vin şi pleacă atât doar că rămâi cu o amintire frumoasă sau poate chiar contrarul, cu siguranţă nu-ţi alungă aşa zisa stare de plictiseală. Poţi să te avânţi într-un grup de prieteni unde ştii că eşti bine primită şi aşa cu siguranţă veţi găsi împreună lucruri distractive pe care să le faceţi.
Mult succes!

| AIEAEAO a răspuns:

Eu inca trec prin asa ceva, cam de pe la 12 ani, am 19 ani,pot spune ca am experienta,la fel simt si eu,exact la fel,daca stau sa ma uit inapoi pot spune ca au trecut anii astia degeaba si ca n-am stiut sa profit de ei si regret acum dar totusi,nu stiu ce sa fac ca sa schimb asta laughingE nasol dar na,asta e la un moment dat probabil ceva se va schimba dar ma rog,singura chestie care ma face sa uit de plictiseala sunt jocurile,zici ca esti nerdy,gaseste oameni cu(virgula)care sa joci un joc ceva, nu stiu, daca vrei sa vorbesti cu cineva despre asta poti sa-mi dai un mesaj, sau daca aflii vreo solutie pentru chestia asta, la fel da-mi si mie mesajlaughing