| WhyIsSoHard a întrebat:

A trecut ceva de cand nu am mai pus o intrebare pe tpu...Sa imi incep povestea, Clasa a8 a, am luat 5.5 la ambele materii rom si mate, merg la un liceu tehnologic ok, acum clasa a12 a, relatie la distanta de 2 ani, acum cred ca s-a cam dus., in 3 aproape 4 luni am bac ul..sincer nu prea stiu nimic, si stiu daca m as pune de acum sa invat cam 1-2 ore pe zi l as lua cu siguranta..cu relatia praf, si parinti care nu ma inteleg, sunt mai de moda veche, in sensul ca nu ma inteleg pe mine, ce imi doresc eu sa fac in viata si altele.E vorba de a face ceea ce-ti place..nu doar sa ai o slujba care e bine platita..pt ca te vei satura..in interior vei ceda la un moment dat, stiu asta, o vad prea bine in atatea persoane..Sincer, nu stiu. ma pun sa invat dar dupa imi piere pofta.e vorba de factori si factori, acum multi veti spune da e vina ta a nu ai invatat si prostii, mereu a fost vorba de factorii care m au influentat, clasa a 9a si a 10a am fost mai retras, dupa m-am deschis, din clasa a 11a am cunoscut o fata, care e foarte departe, 500km ceva gen, din Romania normal, e fata buna, e ceva prea bun pentru mine. si cred ca pana la urma.s-a ajuns dupa atatea despartiri la cea finala. nu am nici un interes pentru facultate, pentru viata..pentru ca sa mai fac ceva..sunt mai mult zombie, si nu, nu vreau sa accept ca totul s-a terminat asa..Mereu m-am intrebat de ce m-am nascut in Romania unde este mentalitatea asta..Care? Uita-te in jurul tau in societate, in scolile noastre, si peste tot..Scoala te distruge psihic altceva nu face, daca mai ai si o familie care nu te intelge si nu te lasa pe tine sa decizi, si mai este si gen nu nu ca noi stim mai bine, dar na..am deja 18 ani, dar csf., Ma urasc si pe mine intr-un fel, faptul ca nu am motivatie sa invat aproape deloc. Poate ca voiam mai mult sa ma descarc, si povestea asta nu e o intrebare, nici eu nu stiu, voi intelegeti ce vreau sa spun? Ati trait sau ati obs ca aproape totul e gresit aici? La persoane, la sistemul de invatamant, la toate.E problema banilor, nu se pune problema, sa faci ceea ce iti doresti, ce te face fericit, cand faci ceva de 10 ori mai energic, nu imi spune tu mie ca nu faci automat si bani, dar nea, la mine in familie nu e problema asta, sunt probleme pe plan sentimental, ai mei au in cap doar bani, bani si bani, eu nu, consider ca mai intai faci si muncesti intr-un domeniu pe care il iubesti, de care esti obsedat, si vei face mai mult progres decat sa fi un zombie, un sclav al propriei persoane.
Nu imi mai gasesc motivatie pentru viata..mereu am fost mai serios, nu pot intelege unele lucruri pe care societatea le considera normale, nu am motivatie sa mai fac nimic..stau aiurea si pierd vremea daaa stiu ca fara diploma aia de bac, si fara o faculta nu faci nimic la noi, oricum esti aproape 0 si cu ele, muncesti pe un salariu de nimic. plus timpul pierdut..asta e viata? Dar hei asta face toata lumea, nu poti trai fara bani nu? Corectttttttttt...Sunt asa frustrat...din cauza ca ai mei nu ma inteleg..ca m-am despartit..ca nu am motivatie pentru scoala. Ce sa fac? Btw am vrut sa devin psiholog dar dupa am aflat ca, in Romania nu merge, nu se cauta., ce sa mai si zic. Sinuciderea nu e o solutie nu? Nu stiu, e mai bine sa suferi o viata decat sa mori? E mai ok sa traiesti asa, dar idk poate ca nu o sa fie asa mereu, e vina mea ca nu ma schimb..sau?
Nu stiu. daca ma intelege cineva, as vrea sa ii aud opinia personala despre aceasta poveste, nu e o intrebare ci o poveste.

6 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Fa-te frate cu dracu pana treci puntea.
Trebuie sa ai ideile clare si sa lupti pentru ele.
Pentru inceput clarifica-ti ideile.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva si știu cum e sa nu fii înțeles si judecat si multe alte chestii. Daca vrei iti pot lăsa nr de tel in privat si vb pe whats.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă nu mai vrei să suferi, taie-ți venele.

| tombraiderunderworld a răspuns:

Buna. Inteleg prin ce treci. Este greu sa iei niste decizii cand sunt toti impotriva ta. Foarte frumos ca ai vrut sa te faci psiholog dar ai zis ca nu prea merge si ca nu se cauta dar sa stii cartile acelea de psihologie si cartile despre personalitate te pot ajuta foarte mult. Daca nu poti face cariera din asta macar sa te cunosti si sa te vindeci.
Daca nu vrei sa dai la facultate nu este nici o problema. Nimeni nu poate sa.ti spuna sa dai daca tu nu vrei. De exemplu eu nu am dat si deocamdata fac ce ti.am zis mai sus incerc sa ma vindec, daca nu-ti place sa citesti uita-te la ceva, fa ceva ce-ti place si ai incredere ca daca iti va placea vei face si bani. Fii tare si daca tu crezi in tine si in Dumnezeu este destul sa te ridici si sa ai o motivatie. Cateodata nici eu nu am motivatie pentru ca vad ca trebuie sa fii dupa un anumit tipar ca sa fii acceptat si nu suport asta. Lumea judeca foarte mult. Si ca sa nu-ti mai pese de lume si de etichete si de tipare este nevoie sa te iubesti. Si un alt ''medicament" ca sa zic asa este sa razi. Si fara motiv zambeste, zambeste oamenilor care te critica. Sper sa fii bine.
Numai bine. pup?

| WhyIsSoHard explică (pentru tombraiderunderworld):

Mersi, ma bucur ca ma intelegi, totul o sa fie bine, o sa incerc sa ma auto vindec.