| LaurikusDiDi a întrebat:

Buna:*
Ce parere aveti despre Allan din romanul Maitreyi de Mircea Eliade? dar despre Maitrey?
Ce impresie v-au facut aceste personaje? credeti ca au procedat bine? dc da/ nu?

As vrea sa aflu cat mai multe pareri :*!

Multumesc anticipat.
Pentru toate raspunsurile dau voturi, iar pentru cel mai convingator fundita.

Răspuns Câştigător
| TeddyAn a răspuns:

Allan, personal real ce reflecta imaginea lui Mircea Eliade reprezinta personajul clasic, timid, dornic sa descopere cat mai multe despre persoanele ce il inconjoara si traditiile locale ale Indiei. Pe de-o parte consider ca Allan a fost atat de fascinat de misterul femeii indiene incat nu s-a indragostit neaparat de Maitreyi cat de felul ei de a fi, naivitatea ei si respectul ei pentru traditie. Pe de alta parte consider ca a fost mai mult decat o atractie fizica ba chiar o dragoste ce se exprima prin frumusetea si cultura celor doi. Cat despre Maitreyi pot spune ca in naivitatea ei era interesata de Allan pentru faptul ca era diferit si il considera special insa nu stia ce insemna dragostea (dupa cum ai vazut, prima ei dragoste a fost un copac iar apoi si-a "iubit" guru-ul).

Cartea este foarte interesanta deoarece ne arata dragostea din mai multe ipostaze.