| HeiSuntNati a întrebat:

cine e in clasa 7 si a dat teza la matematica? imi puteti da si mie exemplu de exercitii ce le-ati primit?

Răspuns Câştigător
| Imonettex a răspuns:

Eu am dat teza la mate luni : 1.am avut un calcul cu modul, de ex: 5|x+2|-10=30 ( sa zicem). 2. am avut un exercitiu cu multe paranteze, puteri cu exponent negativ 3. tot un exercitiu cu paranteze in care aveai nevoie sa aplici regulile de calcul cu radicali, extras radicali 4. am avut o problema care se rezolva prin ecuatie( cred ca am stat toata ora la ea, dar am facut-o in final laughing ) 5.a fost o problema de geometrie-aveam un dreptunghi format din 8 patrate cu latura de 2 cm. trebuia sa aflam aria dreptunghiului, iar la punctul 2, aveam hasurat pe patratele din dreptunghi un triunghi si trebuia sa ii calculam aria laughing. 6. tot o problema. de geometrie cu paralelogram(trebuia sa aflam masura unghiurilor si perimetrul paralelogramului-ne daduse ipoteza dar am uitat-o laughing ). si in sfarsit 7: a fost o problema cu trapez:trebuia sa calculam aria...sa aflam linia mijlocie, segmentul format de diagonalele trapezului si sa aflam aria a 2 triunghiuri formate de trapez. ufff. lung laughing multa bafta la teza happy

| HeiSuntNati explică (pentru Imonettex):

Mda... am dat-o si declar in gura mare ca am facut varza! oricum mersi de ajutor.

3 răspunsuri:
| AmyClau a răspuns:

Mie mi -a dat exercitii cu fractii si radicali,la algebre, iar la geometrie probleme cu arii si paralelograme! Noua la teza ne -a dat cv ca sa ne incurce, asa ca te sfatuiesc sa citesti enuntul pana la capat cu atentie! Succes! kiss