| anonim_4396 a întrebat:

credeti ca influenteaza virsta intr-o relatie? Care poate fi diferenta maxima de virsta?

Răspuns Câştigător
| Kristtine a răspuns:

Nu vârsta contează, contează ca cei doi parteneri să se iubească, să se respecte şi să fie fericiţi. Dar o relaţie nu poate să înceapă chiar de la 11-12 ani.

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Chiar daca tu te-ai grabit sa declari raspunsul castigator, desi nu e tocmai cel corect, dar probabil ca e in consens cu parerea ta sau poate chiar situatia ta, eu una, sunt de acord cu cele spuse de Zaika. De fapt si parerea celorlalti doi utilizatori e buna, doar ca putin incompleta. Deci, in primul rand, o relatie nu ar trebui sa inceapa decat in perioada adolescentei, deci nu mai devreme de varsta de 16 ani, iar diferenta sa fie de maxim 5 ani (evident, a baiatului), caci se spune ca fetele sunt cu 4-5 ani mai evoluate in gandire decat baietii. Am spus maxim 5 ani, deoarece o diferenta foarte mare implica conceptii de gandire diferite, aspiratii diferite si chiar sentimente diferite. O adolescenta de 16-17 ani se va implica emotional si afectiv in relatie, pe cand un partener mai mare cu 10-15 ani va avea in cap doar sex si iar sex. Nici la maturitate nu sunt bine-venite diferentele prea mari, cum ar fi o tanara de 25 de ani si un barbat de 50 - 60 de ani. Relatiile existente de acest tip se bazeaza in exclusivitate pe interesul material si nicidecum pe sentimente. Cam asta ar fi umila mea parere, vis-a-vis de diferenta de varsta dintr-o relatie. Sa fii iubita!

| Roxett a răspuns:

Eu zic ca da. pai, la adolescenta cred ca diferenta maxima de varsta este de 2-3 ani.

| Zaika_7941 a răspuns:

Se zice ca iubirea nu are virsta, eu insa nu sunt de aceiasi parere, pentru ca prietena mea cea mai buna are 18 ani si s-a cuplat cu un timp de 38, ce relatie poate fi asta? decit sex...
pentru mine maxima diferenta ar fi ca baiatu sa fie cu 5 ani mai mare ca fata...parerea mea, te-am pupat!

| TheSpecialOne a răspuns:

Preferabil nu mai mult de 10 ani dar si 10 e destul de mult...